Uğur Şahin ve Özlem Türeci aşı tedariki konusunda uyardı: Şu anda durum iyi görünmüyor

Pfizer ile birlikte üretimi artırmaya çalıştıklarını belirten Biontech CEO'su Uğur Şahin, diğer aşılar gelene kadar aşı tedarikinde fasılalar olabileceği uyarısında bulundu

Pfizer/BioNTech'in aşısını geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci Alman Spiegel dergisine demeç verdi/ Fotoğraf: AA

Avrupa'da koronavirüse karşı aşılamalar devam ederken Biontech CEO'su Uğur Şahin'den aşı tedariki uyarısı geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Prifizer/Biontech koronavirüs aşısını geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci, “Diğer aşılar piyasaya sürülene kadar tedarikte boşluklar olacağı konusunda” uyarıda bulundu. Uğur Şahin Der Spiegel'e verdiği demeçte, “Şu anda durum iyi görünmüyor - tedarikte bir boşluk yaşanıyor- çünkü piyasada onaylanmış aşı eksikliğinden kaynaklanan boşluğu kendi aşımızla doldurmak zorundayız” dedi.

Aşının mutasyonlu virüste etkisine dair  testler sürüyor

Şahin açıklamalarında virüste yaşanan mutasyona da değinerek, “Aşımızın bu yeni koronavirüs türünü etkisiz hale getirip getirmeyeceği konusunda testlerimiz sürüyor ve yakın zamanda daha kapsamlı sonuçlar gelecektir” dedi.

Mutasyona uğramış virüsün güçlü olması durumunun sorulduğu Uğur Şahin ise aşının 6 hafta içerisinde değiştirilebilmenin mümkün olduğunu ifade etti. Şahin böyle bir durumda tekrar onay alınması gerektiğini söyledi.

Türeci: Bu noktadan sonra da aşı siparişi vermede geç kalındı

Özlem Türeci ise Avrupa Birliği’nin koronavirüs aşısını yaymadaki karar mekanizmasının daha hızlı olma beklentisi taşıdıklarını ifade etti.

Türeci, “Bir noktada, bu kadar hızlı teslimat yapmanın mümkün olmayacağı netleşti” dedi. Türeci, Spiegel’e konuşmasında, “Bu noktadan sonra da aşı siparişi vermede geç kalındı” dedi.

Şahin, BioNTech'in şubat ayında Almanya'nın Marburg kentinde yılın ilk yarısında, 250 milyon doz üretebilecek yeni bir üretim hattı kurmayı umduğunu söyledi. Şahin, “Üretimi artırma konusunda sözleşmeli üreticilerle görüşmeler sürdüğünü belirterek, eksi 70 santigrat derecede tutulması gereken aşı ile ilgili de gelişmelerin olacağına ve daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek yeni nesil bir aşı, yaz sonunda hazır olabilir” dedi.

Erdoğan: Almanya’da 50 milyon doz aşı gelme durumu söz konusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün cuma namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada aşı konusunda, “3 milyon aşı geldi ve serisi devam edecek. Hedefimiz Çin'den 50 milyon, Almanya'dan bir o kadar daha gelme durumu söz konusu” dedi.

Erdoğan,  Almanya ile ortak aşı üretiminin gündemde olduğunu ve TÜBİTAK’ın çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Olumlu gelişmeler var” dedi.

 

Independnet Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU