Dini Yayınlar Fuarı yeniden Sultanahmet'e alındı

Talimat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan geldi

Fotoğraf: AA

Dini Yayınlar Fuarı'nın bu yıl Sultanahmet'te kurulmayacağının açıklanmasının ardından, Ekrem İmamoğlu'ndan kararın eski yönetim tarafından alındığını açıklaması gelmiş, Diyanet Vakfı'na bağlı fuar şirketi ise “sorunu çözmek için çalışıyoruz” demişti. Gelişmelerin ardından Türkiye Diyanet Vakfı'nın Büyük Çamlıca Camii’nde yapılacağını açıkladığı fuar yeniden Sultanahmet’e taşınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Diyanet Vakfınca 37 yıldır Sultanahmet'te kurulan "Dini Yayınlar Fuarı'nın" yine aynı yerde açılması talimatını İçişleri Bakanlığı'nca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya verdi.

Yerlikaya’nın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ı arayarak fuara onay verildiğini bildirdiği belirtildi. Yerlikaya'nın talimatı üzerine hem İBB hem de Diyanet yetkilileri harekete geçerek çalışmalara başladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu amaçla Vakıf Fuarcılık Genel Müdürü Yasin Uğraş, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut ile görüşmek için İstanbul'a geldi.

Uğraş, Yüksek Seçim Kurulu kararıyla mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu görevden alınınca muhataplarının değiştiğini ve İBB'nin şu anki mevcut yönetimi ile görüşeceklerini söyledi.

"Şifahi olarak olur var"

"Dini Yayınlar Fuarı"nı Fatih Camii avlusunda açmak için hazırlıklarını sürdürürken İBB'den dün gece itibarıyla kendilerine Sultanahmet'te fuarın kurulabileceği bilgisinin verildiğini aktaran Uğraş, "İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanımızı aramış. Bunun sonucunda ben görevlendirildim ve İstanbul'a geldim. Bu konuyu netleştireceğiz" dedi:

 

"Evet şifahi bir olur var. Ama bunu yazıya dökmemiz lazım. Onun için derhal çalışmalarımıza devam etmemiz lazım. Çünkü biz başvuralı çok uzun zaman oldu. Dolayısıyla bunu netleştirip yolumuza devam edeceğiz. Sultanahmet Camii'nin avlusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tadilat var. Onun için aynı noktada olmaz. Ancak geçen yıl açtığımız ya da Sultanahmet Meydanı'nda gösterilecek yere kurulacak çadırda fuarımızı başlatırız. Ne zaman başlayacağına ilişin ise bir tarih veremem. Çünkü çadırın kurulmasına bağlı."

 

İBB tarih verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda fuarın 15-31 mayıs tarihleri arasında gerçekleşeceği duyruldu:

 

 

AK Parti İBB Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da kitap fuarının aynı yerde açılacağına ilişkin resmi Twitter hesabında "Olması gereken oldu. 37 yıldır Sultanahmet Camiii avlusunda yapılan Dini Yayınlar Fuarı, bu ramazan ayında da yine aynı yerinde İstanbullularla buluşacak" yorumunda bulundu.

 

 

İmamoğlu "Karar eski yönetimden" demişti

Ekrem İmamoğlu, 37 yıldır Sultananmet'te kurulan "Dini Yayınlar Fuarı"nın taşınması  yönündeki kararın eski yönetimce alındığını söylemişti:

 

"Esnaf, emniyet, itfaiye rahatsızsa kurmayın, tamam. Ne diyorlarsa, kabul ettim. Artı, orada kurulacak olan Diyanet Vakfı diye ismi adlandırılıyor ama orası, yazı yazan özel bir fuar şirketidir. Onu da ifade edeyim. Bana da yazısı gösterildi. Ben de, ''Yönetime gönderin. Yönetimin, gerekli ve lüzumlu cevapları var, onlar versinler'' dedim. Onun için biz, Diyanet Vakfı ile her türlü iş birliğini yaparız, Diyanet kurumuyla da her türlü iş birliğini yaparız. Her türlü manevi ortamda oluruz. Aradaki özel şirkettir ve söylediğim gerekçelerden dolayı önceki yönetim, burada kurulmasının kesinlikle yanlış olduğu konusunda bize brifing verdi. Sebebi budur.”

 

 

Independent Türkçe, Ajanslar 

DAHA FAZLA HABER OKU