Pekin’de Kovid-19 vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle acil durum ilan edildi... Bakan Koca: Aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelendi

Sağlık Bakanı Koca, Pekin'deki gelişmelerin ardından aşıların gelmesinde gecikme yaşanacağını bildirdi

Fotoğraf: Reuters

Çin’in başkenti Pekin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle “acil durum” ilan edilmesinin ardından bazı semtlerde giriş çıkışlar kapatılıyor. 

Pekin Başkent Uluslarararası Havaalanı yakınlarındaki Şunyi semtinde art arda vakaların tespiti nedeniyle başkentte acil durum sürüyor. 

Acil durum ilanından sonra pek çok bölgede giriş-çıkışlar durdurulurken, hareketliliğin yüksek olduğu tüm noktalarda denetim ve kontroller sıkılaştırıldı.

Havaalanı çalışanlarının bir bölümünün Şunyi semtinde ikamet ettiği biliniyor.

Bölgede 92 laboratuvarda 800 bin kişiye Kovid-19 testi yapılacağı ifade edildi.

Sosyal medyaya düşen görüntülerde insanların test alanlarında uzun kuyruklar oluşturdukları görülüyor.

Pekin yönetimi Kovid-19 önlemlerinin sıkılaştırılmasını sağlayan acil durumu ilanıyla Yeni Yıl dolayısıyla kutlamalar, şehir dışına yapılacak seyahatler ve kentte toplu halde yapılan eğlence ve dini etkinliklerin iptalini kararlaştırdı.

Yetkililer, üniversite ve dengi okulların öğrencilerinin Pekin’den ayrılmaması gerektiğini duyurdu.

Koca: Aşıların gelişi ertelendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Pekin’deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir" diyerek, "Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir" ifadelerini kullandı. 

Koca, gelişmeleri aktarmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU