Kurtulmuş: Türkiye'nin önlenemeyen yükseliş dönemi başlıyor

Numan Kurtulmuş, "Bundan sonraki süreçte dünya siyaseti ve ekonomisi yeniden bir yapılanma sürecine girecek. Hele hele koronavirüs salgını bittikten sonra bu süreç çok daha hızlı bir şekilde gelişecek" dedi

Kurtulmuş, "Sorunları bölge ülkeleriyle çözemezsek bu emperyalizme yeni bir davetiye çıkarır" dedi / Fotoğraf: AA

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yakın çevresindeki olaylara bakıldığında Türkiye'nin dünyayla birlikte yeni bir döneme girdiğini ifade eden Kurtulmuş, "Bundan sonraki süreçte dünya siyaseti ve ekonomisi yeniden bir yapılanma sürecine girecek. Hele hele koronavirüs salgını bittikten sonra bu süreç çok daha hızlı bir şekilde gelişecek. Burada Türkiye de yeni bir dönemin içerisine doğru gidiyor. Ben şahsen bu dönemin Türkiye için Türkiye'nin önlenemeyen yükselişi dönemi olarak adlandırıyorum" diye konuştu.

“Türkiye kendi yoluna devam ediyor”

Türkiye'nin terörle mücadelesine karşı bazı ülkelerin, "Aman, sakın buraya müdahale etmeyin" şeklinde telkin ve tavsiyelerde bulunduğuna ve baskı yaptığını belirten Kurtulmuş, "Türkiye bundan hiç etkilenmiyor, programını ortaya koyuyor, hedeflerini ortaya koyuyor, müzakere masalarını açık tutuyor ve 3 tane sınır ötesi operasyonla YPG'nin, PYD'nin orada bir terör devleti kurmasına mani oluyor. Çok açık bir şekilde Türkiye ne kadar baskı yapılırsa yapılsın kendi yoluna devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kurtulmuş, "Türkiye Avrupa'da bazı çevrelerin hazırladığı Sevilla haritasını, yani ikinci Sevr olarak gördüğümüz Sevilla haritasını, tamamıyla geçersiz kılıp çöp tenekesine atıyor. Türkiye bölgede mesela Libya Hükümetiyle yaptığı anlaşmayla birlikte münhasır ekonomik bölgelerini ilan ediyor ve mavi vatanına Doğu Akdeniz'de sahip çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Türkiye'nin bunları yaparken kimseye hakkını yedirmeyeceği, kimsenin hakkını yemeyeceği, hiç kimsenin toprağında ve petrolünde gözünün olmadığı tezlerini de dile getirdiğini belirterek, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

"Doğu Akdeniz'de bütün karşı çıkışlara rağmen, hatta Avrupa Birliği üzerinden Yunanistan ve arkasındaki Fransa'yla Avrupa Birliği üzerinden Türkiye'yi köşeye sıkıştırma çabalarına rağmen Türkiye tezini ortaya koyuyor, adımlarını atıyor, NAVTEX'lerini ilan ediyor, Doğu Akdeniz'de karış karış kendisine ait olan bölgede hidrokarbon arama faaliyetlerini sürdürüyor. Bu Türkiye'nin önlenemeyen yükselişinin bir göstergesidir"

 "Türkiye güzel bir ivme yakaladı"

Türkiye'nin, Karabağ'ın işgalden kurtarılmasıyla ilgili başlattığı seferberlikte bütün gücüyle Azerbaycan'ın yanında olduğunu ve haklı tezlerini savunduğuna işaret eden Kurtulmuş, Azerbaycan'ın 29 yıllık işgalden sonra büyük bir başarı kazandığını ve Karabağ topraklarının azad olduğunu söyledi.
Kurtulmuş, "Allah imkan, güç, kuvvet ve mühlet versin, inşallah Türkiye'yi çok daha ileriye götürebilme imkanına kavuşalım. Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Türkiye çok güzel bir ivme yakalamıştır, büyük bir motivasyon içerisindedir Türkiye. Cümle alem de Türkiye'nin bu kararlılığını görmüştür. Türkiye'nin bir egemen, eşit ülke olarak bütün diğer ülkelerle birlikte Avrupa Birliği ülkeleriyle Amerika'yla Rusya'yla Çin'le herkesle eşit şekilde oturup görüşmek ve müzakere etmek imkanlarını sonuna kadar açık tutuyoruz" diye konuştu.

"Sorunları bölge ülkeleriyle çözemezsek bu emperyalizme yeni bir davetiye çıkarır"

Karabağ topraklarının kurtarıldığını ve Nahçıvan'dan Azerbaycan'a açılacak koridorla birlikte Nahçıvan ve Türkiye'nin Azerbaycan'la direkt bağlantısının sağlanacağını belirten Kurtulmuş, "İnşallah daha orada yapılacak çok iş var. Şu anda anlaşmanın yapılmış olması önemliydi bu adım atıldı. Yine Cumhurbaşkanımızın Bakü'de yapmış olduğu teklif de uluslararası müzakere masasındadır. Yani Rusya, Türkiye, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan bölgenin, Kafkasların 6 önemli ülkesi olarak buradaki sorunları kendi kendimize çözebilecek bir platform oluşturalım, bu şunun için önemli; eğer biz Kafkaslar'da, Balkanlar'da, Doğu Akdeniz'de vesaire sorun alanlarında sorunları bölge ülkeleri olarak çözemezsek bu bölgedeki her çatışmanın emperyalizme yeni bir davetiye çıkarması demektir. Eğer biz bu sorunlarımızı çözemezsek bölge dışındaki emperyalist ülkeler buraya gelirler ve kendi çıkarlarını elde edebilmek için bu ülkeleri sömürürler. Dolayısıyla biz Kafkaslar'daki sorunun çözümünün de diyalogla karşılıklı müzakereyle olabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

 

AA


 

DAHA FAZLA HABER OKU