İbrahim Kalın: Sultana ne kadar yakın olursanız, ateş o kadar yakıcı olur

Kalın, işi konusunda, Armağan Çağlayan’a açıklamalarda bulundu. Kalın, “kurb-i sultan ateş-i suzan” ifadesini kullandı ve bu ifadeye açıklık getirdi

Fotoğraf: YouTube

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir YouTube söyleşisinde yaptığı işin, “biraz stresli ve gerilimli” olduğunu söyledi.

Gerginliğin yaptığı işin doğasında olduğunu ifade eden Kalın,  “Eskilerin güzel bir tabiri var; “kurb-i sultan ateş-i suzan” derler. Yani yöneticiye, sultana ne kadar yakın olursanız ateş o kadar yakıcı olur” ifadelerini kullandı.

Kalın, Youtube’da Armağan Çağlayan'ın hazırlayıp sunduğu Gör Beni programına konuk oldu.

 “Çok gergin bir çalışma ortamınız mı var?” sorusuna, “Dönem dönem çok gerilebilir, daha nispeten rahat olduğumuz dönemler de oluyor. Ama iş tanımı gereği biraz tabi, stresli, gerilimli bir iş” yanıtını veren Kalın’a Çağlayan, “Hep bir dedikodular var ya çok gergin orası, niyeyse öyle…” karşılığını verdi.

Bunun üzerine Kalın şunları kaydetti:

Biraz işin tabiatında bu var. Eskilerin güzel bir tabiri var; kurb-i sultan ateş-i suzan derler. Yani yöneticiye, sultana ne kadar yakın olursanız ateş o kadar yakıcı olur. Bunu göze almazsanız, bu işe girmemeniz lazım. Konular ağır çünkü. Meseleler büyük. Aldığınız her bir karar bu ülkenin, bu memleketin, bu topluluğun her bir ferdinin hayatını doğrudan ilgilendiriyor. Geleceğini belirliyor. O sorumluluğu taşımak kolay bir şey değil. Şimdi ben bunu söylerken, şunu da ifade etmek isterim; sorumluluğun en ağırını taşıyan sayın cumhurbaşkanımız, devletin lideri, başkanı olarak... Biz onun yanında yükünü almaya çalışan, ona yardımcı olmaya çalışan insanlarız. Cumhurbaşkanımız o konularda müthiş iş disiplini olan bir insandır. Hiçbir işini savsaklamaz, hafife almaz. O anda mevcuttur. Bir konuyu arz ettiğimizde zihni oradadır. Ne olursa olsun konu… Bunun getirdiği bir başka iş disiplini var, bize. Lider böyle çalışıyorsa, sen de böyle çalışmak zorundasın. Böyle lakayt, hazırlıksız, birikimsiz, test edilmemiş bilgilerle gelip bir cumhurbaşkanının önüne çıkamazsınız. En ciddi konular, karara bağlanıyor, talimata dönüşüyor, politika haline dönüşüyor.  Bunun ciddiyetini kavrayarak çalışmak zorundasınız. Bunun getirdiği bir ağırlık, bir gerilim oluyor ama kötü manada değil, yani bu insanı biraz da diri tutuyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU