Doğu Perinçek’ten Uygur Türkleri çıkışı: Bunlar Türk askerine kurşun sıkan adamlar

"PKK neyse Doğu Türkistan İslam Partisi aynı"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Uygur Türklerinin Çin'e karşı ABD tarafından PKK gibi desteklendiğini, IŞİD’e katılan Uygur Türklerinin TSK'ya karşı Suriye'de savaştığını iddia etti.

Habertürk’ten Kübra Par’ın programına katılan Perinçek, şunları iddia etti:

PKK neyse Doğu Türkistan İslam Partisi aynı. Amerika tarafından eğitilen CIA, tarafından fonlanan örgütler bunlar PKK, Doğu Türkistan. Bunlar Türk askerine kurşun sıkan adamlar. Bizim, Fırat Kalkanı Harekatı’nda. Uygur Türkleri. IŞİD içinde 30 bin Uygur var.

Bu bir gerçek, bunu MHP yöneticileri de söyledi. 10 bini silahlı, 20 bini aile, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD içerisinde Doğu Türkistan İslami Partisinin militanları var.

Bunlar bizim Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurşun sıktılar. Mehmetçiğimizi öldürdüler. Bunu Milli Savunma Bakanlığı da biliyor, Genelkurmay Başkanlığı da. Bunların hiçbiri iddia değil gerçek.

Kübra Par, Perinçek’in konuşmasının bir kısmında müdahale ederek “Sözleriniz tepki çekecek” dedi. Par, Perinçek'in sözlerine katılmadığının da altını çizdi. Perinçek de Par'ın sunduğu programa bir daha gelmeyeceğini söyledi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerine yönelik Pekin yönetiminin uygulamaları ve ülkedeki diğer dini inanışlara karşı aldığı kararlar tepki çekiyor. Pekin yönetimi 2017 yılından beri binlerce Uygur Türk’ünü tartışmalı kamplarda tutuyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU