Türkiye'nin operasyonu beklenirken Esad güçleri Menbiç'e girdi

Suriye askerlerini taşıyan bir konvoy YPG'yle anlaşmalı olarak Menbiç'e girdi. Askerler Fırat Kalkanı sınırına yerleşti. Bu bölge olası Menbiç operasyonunu başlangıç noktalarından biri olarak planlanmıştı

Fotoğraf: Arşiv

Suriye devlet güçleri, TSK'nın ÖSO güçleriyle birlikte operasyon hazırlığı yaptığı Menbiç'in batı bölgelerine girdi. Anadolu Ajansı, Esad güçlerinin Menbiç'e PKK'nın Suriye'deki askeri yapılanması YPG ile koordineli bir şekilde girdiğini duyurdu.

İddiaya göre Esad güçleri 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcılarla ilçenin güneyinden girdi. YPG yöneticileriyle Esad güçlerinin yaptığı toplantının ardından askerleri taşıyan konvoy Arimah beldesine hareket etti. 

Esad güçleri ve YPG yakın noktalarda bekliyor
Independent Türkçe'nin ulaştığı bilgiye göre Esad güçleri Menbiç güneyinde YPG'lilerle yakın noktalarda beklemeye başladı. YPG'nin kentteki varlığı devam ediyor. Bu bölge, Fırat Kalkanı bölgesine sınır olmasıyla dikkat çekiyor. Bölge kaynaklarına göre Menbiç'e yönelik herhangi bir askeri harekatın başlangıç noktalarından birinin de burası olması bekleniyordu.

"Özerklik karşılığında Menbiç'i veririz"
ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından PYD ile Şam yönetimi arasındaki görüşme trafiği de hızlanmıştı. PYD Sözcüsü Cihan Ahmet, Rus haber ajansı Sputnik'e "Suriye yönetiminin Menbiç'e özerklik vermesi durumunda kentin kontrolünü Esad'a teslim edebileceklerini" söylemişti. 

DAHA FAZLA HABER OKU