HDP: İçişleri Bakanlığı, siyaset - yargı işbirliğini itiraf etti

"‏İçişleri Bakanlığının söz konusu operasyonlara ilişkin açıklamasında, operasyonların başsavcılıklarla koordineli yürütüldüğü belirtilmiştir"

Fotoğraf: AA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP’liler başta olmak üzere muhalif kesimlere yönelik artarak devam eden gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı'nın operasyonların "başsavcılıklarla koordineli yürütüldüğü" ifadesi "itiraf" olarak nitelendirildi.

HDP'den yapılan açıklamada "Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ‘Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun’ şeklindeki açıklamasından bugüne; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Şırnak, Van, Batman, Adana, Mersin, Antalya ve Mardin’de yapılan gözaltı operasyonları sonrasında aralarında HDP üye ve yöneticileri ile çeşitli gazetecilerin, STK üye ve yöneticilerinin de olduğu 19’u avukat 942 kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınanlardan 11’i tutuklanmıştır. Ayrıca yine aynı dönemde HDP Van il binası ile HDK İstanbul binalarına mafyavari ve korsanca baskınlar düzenlenmiştir" denildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"iktidar içi hesaplaşma"

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu operasyonlara ilişkin açıklamasında "başsavcılıklarla koordineli yürütüldüğü" ifadesi de hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

İçişleri Bakanlığı bu açıklaması ile HDP’liler başta olmak üzere muhaliflere dönük operasyonların yürütme organından talimat alan, İçişleri Bakanlığı koordinesinde çalışan yargı mensupları tarafından yürütüldüğünü itiraf etmiştir. Savcıların ve Yargıtay üyelerinin yeniden atanması ve bazılarının görev yerinin değişmesi, iktidar bloku içinde bazı kanatlar arasında, tarafsızlığını zaten yitirmiş olan yargı üzerinden, yeni bir hesaplaşma ve kavganın olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan AKP’nin bazı yöneticileri işlenen suçlar karşısında tamamen manipülasyon amaçlı timsah gözyaşları dökerken, talimatlar veren bazı yetkilileri ise yavuz hırsız misali evrensel hukuk ilkelerini, Anayasa’yı ve yasaları hiçe sayarak muhalif kesimlere saldırıyor. Gelinen aşamada, kadınların, emekçilerin, gençlerin, çevrecilerin, hukukçuların, hak savunucularının, onurlu gazetecilerin ve bir bütün olarak tüm devrimci ve demokrat kesimlerin direnişleri karşısında bu zulüm iktidarı çatışma ve çözülme sürecine girmiş bulunuyor. Umudumuzu hiç yitirmedik, bu haksız ve hukuksuz saldırıların hükümetin çaresizliğinin, umutsuzluğunun yansıması olduğunu çok iyi biliyoruz. Hiç şüphemiz yok; çok yakın zamanda elbette adalet yerini bulacak ve kıyamet zalimlerin üzerine kopacak!

Bakanlığın açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada "PKK/KCK terör örgütü üyeleri ve destekçilerine yönelik Başsavcılıklarla koordineli, 27-28 Kasım tarihlerinde 42 ilde planlı gerçekleştirilen operasyonlarda, toplam 641 şahıs gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda; çok sayıda silah, tabanca, tüfek ile bu silahlara ait fişek, şarjör ele geçirilmiş, örgütsel doküman ve dijital materyallere de el konulmuştur" ifadeleri yer almıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU