'Orman banyosu' doğanın iyileştirici gücü

Prof. Dr. Mustafa Öztürk Independent Türkçe için yazdı

Fotograf: Dr. Qing Li

İnsanoğlu olarak doğal dünya ile birleşmekten hiç bu kadar uzaklaşmamış ve doğadan bu kadar ayrılmamıştık.

2050'ye kadar dünya nüfusunun yüzde 66'sının şehirlerde yaşayacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'de bu oran yüzde 80 civarındadır. 

Yapılan bir çalışmaya göre, ortalama bir Amerikalı zamanının yüzde 93'ünü kapalı ortamlarda geçirmektedir.

1980'lerde Japon hükümeti, iki saatlik bir orman banyosu seansının kan basıncını ve kortizol seviyelerini düşürebileceğini, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirebileceğini tespit eden kapsamlı bilimsel araştırmalar yaptırdı.

Bulguları, temiz hava, egzersiz ve sağlık arasındaki olağan ilişkilerin ötesine geçti.

Ağaçlar ve bitkiler tarafından salınan ve fitokitler olarak bilinen kimyasalların vücudumuz üzerinde anti-mikrobiyal bir etkiye sahip olabileceğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini buldular.

Bu araştırmanın bir sonucu olarak, orman banyosu veya shinrin-yokunu Japon hükümeti, ulusal sağlık programına dahil etti.

Japonlar, ekoterapi biçimini hızla benimsediler.

Herkes doğada iyi olmanın insanı ne kadar iyi hissettirdiğini bilir. Yüzyıllardır biliniyor.

Ormanın sesi, ağaçların kokusu, yaprakların arasından geçen güneş ışığı, sakin ortam, temiz hava; bunlar insana rahatlama hissi veriyor.

İnsanların stresini ve endişesini azaltıyor, sosyal etkileşimi artırıyor, zihinsel hastalıkları yatıştırmaya ve daha net düşünmesine yardımcı oluyor.

Doğada olmak insanın ruh halini geri getirebilir, enerjimizi ve canlılığımız geri verebilir, bizi yenileyebilir ve canlandırabilir.

Japoncada Shinrin "orman" ve yoku "banyo" anlamına gelir. Yani shinrin-yoku, orman atmosferinde yıkanmak veya ormanı duyularımızla almak anlamına geliyor.

Bu egzersiz, yürüyüş veya koşu değildir. Görme, duyma, tatma, koku alma ve dokunma duyularımızla ona bağlanmak, basitçe doğada olmaktır.

İçerde, sadece iki duyuyu, gözlerimizi ve kulaklarımızı kullanma eğilimindeyiz.

Dışarıda çiçekleri koklayabildiğimiz, temiz hava tadabildiğimiz, ağaçların değişen renklerine bakabildiğimiz, kuşların şarkı söylediğini duyabildiğimiz ve tenimizde esintiyi hissedebildiğimiz bir yer var.  

Shinrin-yoku bir köprü gibidir. Duyularımızı açarak, bizimle doğal dünya arasındaki boşluğu doldurur. 

Ve doğal dünya ile uyum içinde olduğumuzda iyileşmeye başlayabiliriz. Sinir sistemimiz kendini sıfırlayabilir, bedenimiz ve zihnimiz olması gerektiği gibi geri dönebilir.

Orman Terapisi; Bir tedavi değil, koruyucu bir doğal ilaçtır.

İlk önce bir yer bulun. Telefonunuzu ve kameranızı geride bıraktığınızdan emin olun.

Amaçsız ve yavaş yürüyeceksiniz. Herhangi bir cihaza ihtiyacınız yok.

Vücudunuz rehberiniz olsun. Sizi nereye götürmek istediğini dinleyin. Burnunu izleyin. Ve acele etmeyin.

Hiçbir yere varamamanız önemli değil. Hiçbir yere gitmiyorsunuz. Doğanın seslerinin, kokularının ve manzaralarının tadını çıkarıyor ve ormanın içeri girmesine izin veriyorsunuz.

Ormanın gücünü açığa çıkarmanın anahtarı beş duyudadır. Doğanın kulaklarınız, gözleriniz, burnunuz, ağzınız, elleriniz ve ayaklarınızdan girmesine izin verin.

Kuşların ötüşünü ve ağaçların yapraklarında hışırdayan meltemini dinleyin. Ağaçların farklı yeşilliklerine ve dalların arasından süzülen güneş ışığına bakın.

Ormanın kokusunu alın ve fitocidlerin doğal aromaterapisini soluyun. Derin nefesler alırken havanın tazeliğini tadın.

Ellerinizi bir ağacın gövdesine koyun. Parmaklarınızı veya ayak parmaklarınızı bir su akıntısına daldırın. Yere yatın.

Ormanın tadında içip neşe ve sükunet duygunuzu serbest bırakın. Bu senin altıncı hissin, bir zihin durumudur.

Artık doğaya bağlandınız. Mutluluğa giden köprüyü geçtiniz.
 

1.jpg
Fotoğraf: Dr. Qing Li


Sakinlik ve rahatlama söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Size uygun bir yer bulmak önemlidir.

Nemli toprağın kokusunu seviyorsanız, doğal manzaranın sağladığı yerde en rahatlamış olacaksınız. O zaman ormanın etkileri daha güçlü olacaktır.

Belki küçük bir köyde size çocukluğunuzu veya geçmişte mutlu zamanlarınızı hatırlatan bir yeriniz vardır. Bu yerler size özel olacak ve onlarla bağlantınız güçlü olacaktır.

Hafta boyunca işte meşgul olduğunuzda, yavaşlamak zor olabilir. O kadar çok acele ediyor olabilirsin ki artık nasıl hareketsiz duracağını bilmiyorsunuz.

Eğitimli bir orman terapisti olan bir rehberle yürümek, kendinizi daha rahat hissetmenize ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru ortamı bulmanıza yardımcı olabilir.
 

2.jpg
Fotoğraf: Dr. Qing Li


Dünyanın herhangi bir yerinde orman banyosu yapabilirsiniz-ağaçların olduğu her yerde; sıcak havada veya soğukta; yağmurda, güneş ışığında veya karda.

Ormana bile ihtiyacın yok. Nasıl yapılacağını öğrendikten sonra, yakındaki bir parkta veya bahçenizde her yerde shinrin-yoku yapabilirsiniz.

Ağaçların olduğu bir yer arayın ve gidin. Shinrin-yoku bizi gerçek benliklerimize kadar eve götürür.

Derin nefes alırken havanın tazeliğini tadın.
 

3.jpg
Fotoğraf: Alex Treadway/ Nat Geo Image Collection


1. Kan basıncını azaltabilir

Araştırmalar, ormanlarda vakit geçirmek kalp için iyi olduğunu gösteriyor ve yüksek tansiyon yılda yaklaşık 48,6 milyar dolara mal olduğu ve her 3 Amerikalıdan 1'ini etkilediği için, yeşil alanları ziyaret etmek kalp sağlığını iyileştirmenin basit ve uygun maliyetli bir yolu olabilir.

Haziran 2016'da yapılan bir araştırma, yüksek tansiyonu olan kişilerin yaklaşık yüzde 10'unun, her hafta bir parkta sadece 30 dakika veya daha fazla zaman geçirmeleri durumunda hipertansiyonlarını kontrol altına alabileceklerini buldu.

Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden Danielle Shanahan, "Herkes doğa için zaman ayırsaydı, sağlık hizmetleri maliyetlerinden tasarruf inanılmaz olabilirdi" diyor.

Stresin, sağlık hizmeti maliyetinin 190 milyar dolara kadar çıktığı tahmin ediliyor.

Shanahan, "Doğa iddiasız" diyor;

İş yerinde sürekli e-postaların veya evdeki günlük işlerin aksine, bir ağacın yapraklarına bakmak zahmetsizce dikkat gerektirir.


Yerli yaprak dökmeyen bitkiler hem aromatiktir hem de yüksek konsantrasyonda fitokid salgılar (doğal bir bağışıklık artışı sağlayan havadaki uçucu yağlar).

Bu phytoncide "duşunun" sağlığa faydaları haftalarca sürebilir. Yaprak dökmeyen iğneler antioksidan ve C vitamini açısından zengindir.

Ladin, doğu baldıran otu, balzam ve çam gibi bazıları demlenip çay gibi yudumlanabilir.

Ağaçların doğal kokusu da bir rol oynayabilir, çünkü bazı araştırmalar fitokidlerin vücudun strese neden olan dövüş ya da kaç tepkisini bastırarak kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.


2. Maruz kalma koruması artabilir

Çarpıcı bir şelaleye veya dalgalı kırlara bakmak, Instagram beslemenizi zenginleştirmekten daha fazlasını yapabilir: aynı zamanda bir dizi sağlık yararı getiren korku duyguları da ortaya çıkarabilir.

Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacı Paul Piff, 2015 yılında yapılan bir araştırmada, 60 saniye boyunca yükselen ağaçlara bakan insanların hayranlık duyduklarını ve ardından bakanlara göre bir yabancıya yardım etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfettiler.

Piff, "Huşu deneyimleri, insanları kendilerinden daha büyük şeylere uyumlu hale getiriyor" diyor ve ekliyor:

Bireylerin daha az hak sahibi, daha az bencil hissetmesine, daha cömert ve yardımsever şekilde davranmasına neden oluyorlar.

Korkunun faydaları da fizikseldir: Düzenli olarak dehşet anları yaşamak, vücuttaki daha düşük inflamatuvar bileşik seviyelerine bağlanmıştır.

Doğa ile günlük etkileşimler de fayda sağlayabilir. 44 şehir üzerinde Nisan 2016'da yapılan bir araştırmada, daha fazla parka sahip kentsel alanların toplum refahı ölçümlerinde daha yüksek puan aldığını buldu.

Araştırmacılar, parkların insanlara komşularla sosyalleşme ve aktif olma fırsatı vermesi nedeniyle sağlığı iyileştirebileceğini söylüyor.

Çok sayıda yeşil alana sahip şehirlerdeki insanların daha fazla enerji, sağlık ve bir amaç duygusuna sahip olduklarını bildirme olasılıkları daha yüksekti.


3. Kanserle mücadele hücreleri teşvik eder

Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan Nisan 2016 tarihli bir araştırma, çok fazla bitki örtüsüne sahip bölgelerde yaşayan kadınların en az yeşil yerlerdeki insanlara kıyasla tüm nedenlerden yüzde 12 daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu bildirdi.

Bu daha temiz hava sayesinde olabilir, ancak doğa da kendi ilacını sunabilir.

Nippon Tıp Fakültesi'ndeki araştırması, insanların bir ormanda yürüdüklerinde, doğal öldürücü (NK) hücrelerin sayısını artıran fitocidleri soluduklarını gösteriyor -bağışıklık sistemini destekleyen ve daha düşük kanser riski ile ilişkili bir tür beyaz kan hücresi, NK hücrelerinin ayrıca enfeksiyonlar ve otoimmün bozukluklarla mücadelede ve enflamasyonu azaltmada rolü olduğu düşünülmektedir; bu, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklara katkıda bulunur.

2010 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, arka arkaya iki gün boyunca ormanlarda uzun yürüyüşler yapan kişilerin NK hücrelerini yüzde 50 ve bu hücrelerin aktivitesini yüzde 56 artırdıklarını buldular.

Bu aktivite seviyeleri yürüyüşleri takip eden ay boyunca normalden yüzde 23 daha yüksek kaldı.

Ağaçlar ve bitkiler tarafından salınan ve fitocid adı verilen bir kimyasalın bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.


4. Depresyon ve kaygıya yardımcı olabilir

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şehir sakinlerinin kırsal alanlarda yaşayanlara göre kaygı ve duygu durum bozukluklarına sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.

Amerikalıların yaklaşık yüzde 80'i şehirlerde yaşadığı için bu kötü haber.

İyi haber şu ki, Proceedings of the National Academy of Sciences'da 2015'de yayınlanan küçük bir araştırma, orman veya doğa parkı gibi doğal bir ortamda 90 dakika yürüyen insanların daha az geviş getirdiğini ortaya çıkardı.

Depresyon ve anksiyete ve beynin depresyonla bağlantılı bir bölgesinde kentsel bir alanda yürüyenlere göre daha düşük aktiviteye sahiptir.

Araştırmacılar, "Erişilebilir doğal alanlar, hızla kentleşen dünyamızda ruh sağlığı için hayati öneme sahip olabilir" diyorlar.

Frontiers in Psychology'de yayımlanan bir araştırmaya göre, hareket eden suyun, ormanların ve dağların içindeki/yakınındaki havanın, potansiyel olarak depresyon semptomlarını azalttığı tespit edilmiştir.


5. Dehb belirtilerine yardımcı olabilir

Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda yapılan küçük araştırmalar, doğa yürüyüşlerinin dikkati artırmak için potansiyel bir doğal tedavi olabileceğini öne sürdü.

Bir çalışmada, Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi'nden Kuo liderliğindeki bir ekip, DEHB'li çocuklara ilaçları olmadan bir park, bir mahalle ve bir kentsel alan gibi farklı yerlerde 20 dakikalık üç yürüyüş yaptırdı.

Araştırmacılar daha sonra çocukları test ettiklerinde, bir park yürüyüşünden sonra çocukların diğer ortamlarda bir yürüyüşten çok daha iyi konsantre olduklarını keşfetti.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, Kuo ve meslektaşları, düzenli olarak açık alanlarda oynayan çocukların, iç mekanlarda veya daha az doğa erişimi olan alanlarda oynayan çocuklara göre ebeveynlerine göre daha hafif DEHB semptomları olduğunu buldular.

Kuo, "Doğa, beynin yoğun konsantrasyonda kullanılan bölümünü dinlendiriyor" diyor.

Zihinsel olarak rahatlatıcı bir şey yapmak için zaman harcarsanız, kendinizi yenilenmiş hissedersiniz.


Ağaçların gölgeliklerinde geçirilen zamanın hastalıklarla, zihin ve bedenle mücadelede kritik bir faktör olduğuna inanılıyor.

Shinrin-yoku -orman banyosu  uygulaması- kanser, felç, mide ülseri, depresyon, anksiyete ve stres gibi hastalıklara karşı koyma gücüne sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür ve uykuya yardımcı olur.

Son çalışmalar, ayrıca doğayı kalp hastalığı ve dikkat bozuklukları gibi sağlık sorunları için semptomların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bazı araştırmalar, geniş yapraklı ormanlar, su içeren parklar ve önemli biyolojik çeşitliliğe sahip alanlar gibi belirli yeşil alan türlerini sağlıkla ilişkilendirmiştir.

Doğanın güzelliğine hayran olmak istiyorsanız, bu estetik faktörler önemli olabilir.

Japonya'daki Chiba Üniversitesi'nde orman terapisi uzmanı ve araştırmacı olan Yoshifumi Miyazaki, bir sedir ormanında 40 dakika boyunca yürüyen insanların, kan basıncı ve bağışıklık ile ilgili olan stres hormonu kortizol seviyelerinin daha düşük olduğunu buldu. 

Orman banyosu, bir tedavi değil, koruyucu bir ilaçtır.

Orman terapisi, gözlerimizi kapatmaya ve duyularımızı uyandırmaya, ayaklarımızın altındaki zemini hissetmeye, çam kokusunu teneffüs etmeye ve ağaçlardaki rüzgarı dinlemeye davet eder.

Zihni sakinleştirmek ve çevremizle olan bağımızı derinleştirmek için tasarlanmış bir dizi "davet" veya nazik rehberli meditasyonun ilkidir.

Bir salyangoz hızında sürünmek, titreyen her yaprağı fark etmek bir meydan okumadır ve zihnimin saptığını ve hızımın istemsizce yükseldiğini görüyorum.

Ama nihayet bu soğuk bahar gününde ormanın durgunluğu sihrini işlemeye başlar. Yavaşlıyorum. Çamların hipnotik sallanmasına bakıyorum.

Orman banyosu, kalp hızını ve kan basıncını düşürür, stres hormonu üretimini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Temiz hava şifadır.

Ormanların içinde çıplak ayakla yürümek, var olan en iyi antioksidanlardan biri olarak görülüyor.

Ağaçlara, gökyüzüne ve kuş cıvıltılarına maruz kalmanın zihinsel sağlığı iyileştirdiği bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Gözlerinizi kapatın ve sadece nefes alın, "Orman banyosu" biraz meditasyon sığınağı gibidir.

Doğanın seslerinin, kokularının ve görüntülerinin tadını çıkarıyor ve ormanı içeri alıyorsunuz.

İki saatlik bir orman banyosu, teknolojiden uzaklaşmanıza ve yavaşlamanıza yardımcı olacaktır. Sizi şimdiki ana getirecek, stresi azaltacak ve rahatlatacaktır.

Derinden nefes al. Oksijeni içine çek. Tüm duyularını aç. Orman Terapisi yap.

Orman atmosferinde sadece ormanda bulunan ve solunumla alınan doğal ilaçlar şifa kaynağıdır. Şehirlerin çevresinde orman terapi alanları şarttır. 

Japonya'da orman banyosu olarak belirlenmiş 62 adet orman terapisi bölgesi var. 

Özellikle 3 gün orman banyosu yapan yaşlıların NK hücrelerinin yüzde 40 oranında arttığını tespit ettiler. 

Kentsel alanlarda erişilebilir yeşil alanların korunmasına ve artırılmasına daha fazla dikkat edilmeli.

Doğanın faydalı etkileri, kent sakinlerinin yaşam kalitesini ve sağlığını iyileştirmek için basit, erişilebilir ve uygun maliyetli bir yöntemdir.

Parklarda ayakkabılarınızı çıkartın, çimlere basın ve çimleri hissetmek stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye'de milli parkların olduğu bazı bölgelerde Orman Terapi ve Orman Banyosu alanları oluşturulabilir.

Bu konuda Japonya'da yapılan örnek uygulamalar incelenerek benzer çalışmalar Türkiye'de yaygınlaştırılabilir. 
 

 

5.jpg
Fotoğraf: Türkiye'de orman terapisi (orman banyosu) yapılabilir bazı alanlar

 

 

  1. https://time.com/5259602/japanese-forest-bathing/
  2. https://treehugger.com/economics/japans-forest-therapy-program-taps-healing-powers-forests.html
  3. https://www.vice.com/en/article/3anqev/forest-bathing-singapore-covid-mental-health-therapy?utm_content=1605107092&utm_medium=social&utm_source=VICE_twitter
  4. https://time.com/4405827/the-healing-power-of-nature/?iid=sr-link1

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU