Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 aşısı için gönüllü arıyor… Cinsel ilişkiden alerjiye birçok kriter kondu

Kovid-19 geçirmemiş 18-59 yaş arası gönüllüler için internet sitesi kuruldu

Fotoğraf: AA

Türkiye'de faz-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, sağlık çalışanlarından sonra vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlanacak. 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 18-59 yaş arası, daha önce Kovid-19 geçirmemiş vatandaşlar, "https://covid19asi.calismasi.info" adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek.

Gönüllü olmak isteyenler için kurulan internet sitesinde bu kişilerin taşıması veya taşımaması gereken bir dizi kriter sıralandı.

https://covid19asi.calismasi.info sitesinde yer alan kriterlerden birisi de cinsel ilişkiyle ilgili oldu:

Kadınlar için: Aşı işlemini takiben üç ay içerisinde, hamilelik (beta-hCG testi ile onaylanmış), emzirme veya doğum kontol yöntemlerini kullanmadan, üreme amacı ile cinsel ilişkiye girmiş olmak.

Aynı şekilde alerjiye sahip olmak da çalışma dışı bırakılma şartlarından birisi olarak kaydedildi.

İnternet sitesinde merak edilen birçok soruya da cevap veriliyor.

Bir kısmına plasebo

Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi de bilmiyor.

Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2'sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU