Koronavirüs darbesi: Birleşik Krallık ekonomisi 300 yılın en sert resesyonuyla karşı karşıya

Avam Kamarası'na sunulacak raporun, salgının etkilerinin 2024'e kadar süreceği öngörüsüne dayandığı belirtiliyor

BK Maliye Bakanı Sunak, ülkesinin içinde bulunduğu tabloya dair tahminleri paylaşacak (Reuters)

Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan ikinci dalgayla birlikte can kaybı ve vaka sayılarında hızlı artış yaşanırken, bazı ülkelerin ekonomilerindeki sarsıntılar da derinleşiyor.

Financial Times'ın (FT) haberine göre Birleşik Krallık (BK) Maliye Bakanı Rishi Sunak, kendisine yakın isimlerin BK ekonomisi için "korkutucu" bir görünüm olarak tanımladığı ve kamu maliyesinde görülen en büyük düşüşü içeren bir tabloyu duyurmaya hazırlanıyor.

Sunak'ın gelecek çarşamba Avam Kamarası'na bildireceği harcama planlarının, koronavirüs salgınının etkilerinin, bir sonraki seçimlerin gerçekleştirileceği 2024'e kadar süreceği tahminlerine dayandığı belirtiliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hükümetin tahminlerini bağımsız olarak hazırlayan Bütçe Sorumluluk Ofisi'nin (OBR) tahminlerinde, BK ekonomisinin 2020'de yüzde 11'e yakın daralacağını öngören İngiltere Merkez Bankası'nı takip edeceği ve bu manzaranın ülke için 300 yıldan fazla süre zarfında en kötü yıllık performans anlamına geldiği ifade ediliyor.

Yardımcıları Lee Cain ve Dominic Cummings'in Downing Caddesi'ndeki Başbakanlık Konutu'ndan ayrılmasının ardından Başbakan Boris Johnson'ın İngiltere'nin kuzeyine ve çevre projelerine harcama yapmaya odaklanarak hükümetini "yeniden konumlandırmaya" çalıştığı yorumları yapılıyor.

Parlamentoya sunulacak tahminlerin başbakana bir parça destek verip, altyapı harcamalarının ekonominin büyüme performansını artıracağını ancak tam bir iyileşme sağlamayacağını göstermesi bekleniyor.

Sunak'a yakın bir isim, mart ayına ait bütçe tahminlerindeki rakamlarla mukayese edildiğinde yeni öngörülerin "epey korkutucu olacağını" söylüyor.

Başbakanlıkta görevli bir yetkili de gelecek hafta yapılacak açıklamaya kamu maliyesinin korkunç halinin damga vuracağını ifade ederken, muhtemel tablo için "Güzel görünmüyor" değerlendirmesinde bulunuyor.
 


Bir sonraki seçim zamanına kadar, OBR'nin tahminlerine göre kalıcı ekonomik hasarın milli gelirin yüzde 2 ila 3'üne karşılık gelmesi öngörülürken, bu zararın 60 milyar sterline (yaklaşık 600 milyar TL) eşdeğer bir ekonomik faaliyet açığı olacağı kaydediliyor.

FT bu tahminlerin Sunak'ı bir sonraki seçimlerden önce vergiler ve kamu harcamaları konusunda zor kararlar almaya mecbur edebileceğine dikkati çekiyor.

IMF düşüş öngörüsünü aşağı çekmişti

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekim ayı sonunda, BK ekonomisi için büyüme tahminlerini düşürürken, Londra yönetimini Kovid-19 salgınında ikinci dalgayla mücadele için kamu harcamalarını artırmaya çağırmıştı.

Guardian'ın haberine göre sadece bir ay öncesinde BK ekonomisi için yüzde 9,8'lik bir düşüş öngören IMF, son açıklamasındaysa BK Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) 2020'de yüzde 10,4 küçüleceğini bildirmişti.


Independent Türkçe, Financial Times, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU