Selvi: Bu tür uygulamalar "İktidar CHP’li belediyelerin hizmet yapmasını engelliyor" algısının oluşmasına yol açabilir

"Siyaseti mevzuata kurban etmemek lazım"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. (Fotoğraf: AA)

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik açtığı “Kanal İstanbul” soruşturmasını “İktidar CHP’li belediyelerin hizmet yapmasını engelliyor” şeklinde bir algıya neden olabileceğini belirterek eleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Selvi, bugünkü köşe yazısında İYİ Parti lideri Meral Akşener’in duyurduğu soruşturma için şu satırları kaleme aldı:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP ile yeni Anayasa ve Ümit Özdağ’ın iddiaları nedeniyle bunalmıştı. İsmail Küçükkaya ile çıktığı programda gündemi değiştirmek için bir hamle yaptı. İktidarın, Kanal İstanbul’a karşı yürüttüğü kampanya nedeniyle Ekrem İmamoğlu hakkında bölücülükten soruşturma açtırdığı bombasını patlattı. İmamoğlu’nun basın danışmanı Murat Ongun da sıcağı sıcağına Akşener’i doğrulayan bir açıklama yaptı. Belli ki zaman ayarlı bir gündem değiştirme operasyonu planlanmış. Çok geçmeden İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu hakkında bölücülük iddiasıyla bir soruşturma açılmadığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için soruşturma açılmadığını söyledi. İmamoğlu, Kanal İstanbul’a karşı çıkabilir. Orada sorun yok. Zaten karşı. Sonunda anladık ki İmamoğlu hakkındaki soruşturma idarenin bütünlüğü ilkesi gereğince Kanal İstanbul aleyhinde kamu kaynaklarının kullanarak kampanya düzenlemekten dolayı açılmış. Mevzuat böyle olabilir.

“Ancak siyaseti mevzuata kurban etmemek lazım” diyen Selvi, şu eleştiriyi gündeme getirdi:

 Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 781 bin oy alarak seçilmiş bir başkan. Bu tür uygulamalar “İktidar CHP’li belediyelerin hizmet yapmasını engelliyor” algısının oluşmasına yol açabilir.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU