Kovid-19 aşısında casusluk şüphesi: BioNTech’e düzenlenen siber saldırı başarısız oldu

Türk bilim insanları Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu ve Kovid-19 aşısını geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech’e iki ay önce siber saldırı düzenlendiği ortaya çıktı

 Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci'nin kurucusu olduğu BioNTech'in Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşının, yüzde 90 oranında başarılı olduğu açıklanmıştı / Fotoğraf: AA

Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci’nin kurucusu ve ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse karşı aşı çalışmalarına devam ederken, şirketin yaklaşık iki ay önce bir siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, "Bir teknoloji şirketi olarak bu tür olaylara çok dikkatli hazırlanıyoruz ve kapsamlı önlemler aldık. Saldırının herhangi bir hasara yol açmadı. Şirketin koruyucu önlemleri yeterliydi, böylece ne belgeler sızdırıldı ne de önemli veriler geri alınamaz bir şekilde imha edildi” denildi.

NSCS’den Moskova’ya suçlama

Alman Siber Saldırılar Dairesi tarafından yapılan açıklamada ise, BioNTech’e yapılan saldırının birkaç hafta önce Düsseldorf Üniversite Hastanesi’ne düzenlenen siber saldırıya benzediği belirtildi.

İngiliz Siber Güvenlik Merkezi, (NCSC) bilgisayar korsanlarını Moskova adına dünyanın dört bir yanındaki aşı üreticileri ve araştırma kurumları hakkında casusluk yapmakla suçladı.

 BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının geçtiğimiz günlerde korona virüsü yüzde 90 oranında önlediği açıklanmıştı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, geçen yıl ülkedeki ilaç şirketleri ve araştırma enstitülerini bilgi hırsızlığına yönelik olası siber saldırılar konusunda uyarmıştı.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU