Koray Aydın Ümit Özdağ'ın iddiasını doğruladı: Bu işlerin arkasında belli ki bir organizasyon var

Aydın, "Bu işi şuurlu bir şekilde yapan birileri var. Biz bu iddiaların doğru olabileceğine inanmadık" diye konuştu

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, KRT TV'de Saygı Öztürk'ün Sisler Bulvarı programına konuk oldu. 

Ümit Özdağ'ın "Kongreden önce il başkanlıklarına, benim çeşitli kişilerden rüşvet aldığıma dair yazılar gönderildi" ifadesinin doğru olduğunu belirten Aydın şöyle devam etti:

İl başkanı beni aradığında ‘Bu sende kalsın, kimseye söyleme, bunu yönetime ve medyaya duyurma' dedim. Bunun bir yerde çıkmasını engelledim. Bu işin içinde bir iş var dedim. Sonra durup dururken milletvekilleri arasındaki bir WhatsApp grubunda Ümit Özdağ bunu açıkladı. Kimin yaptırdığını ima ediyorsa biz parti olarak engelledik, kendisi bunu yayınladı. Bu işlerin arkasında belli ki bir organizasyon var. Bu işi şuurlu bir şekilde yapan birileri var. Biz bu iddiaların doğru olabileceğine inanmadık

Yeni parti değerlendirmesi

Yeni siyasi partilerin kurulmasıyla ilgili fikrini paylaşan Aydın, "Parti kurmaların durup dururken olduğunu zannetmiyorum. Bunları itekleyen, teşvik eden, yönlendiren bir el olduğunu düşünüyorum. Millet İttifakı'nı yıpratma üzerine kurulu bir altyapı hazırlığı olduğunu sezinliyorum. Elimde belge olmadığı için bu kesin böyledir demek siyaseten etik olmaz. Ama bir el tarafından bol miktarda parti kurma çalışmasının yürütüldüğü anlaşılıyor. Sayın Sarıgül'ün nereden aklına geldi parti kurmak? Muharrem İnce kurar mı kurmaz mı bilmiyorum” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Liste tartışması

İYİ Parti Kurultayı'nda kongre sırasında bazı listelerin ortaya çıktığı iddiaları ve 12 milletvekilinin toplantıya katılmamasıyla ilgili soruya cevap veren Aydın, şunları söyledi;

Ben kongrede liste çıkarmadığımı söyledim. Parti içerisinde çarşaf listeyle kongre yapmak konusunda çok uzman bir parti değiliz. Bunu parti içinde görev alan arkadaşların çok içselleştirdiğini, konuya tam hakim olamadıklarını görüyoruz. Çarşaf liste demek, şunlara oy istiyorum, şunlara istemiyorum demektir. Bunun bu kadar büyütülerek, kronik bir hale dönüştürülmesinin siyaseten doğru olmadığı kanaatindeyim. Bunlar üzerinden fırtına çıkarmaya gerek yoktur.

Özdağ ne demişti?

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ partisinin il başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ'cü imasında bulunmuştu. Özdağ'ın açıklamalarının ardından Kavuncu suç duyurusunda bulunurken, İYİ Parti'li il başkanlarının şikayeti üzerine Özdağ ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk ediilmişti.

Konuya ilişkin Cumhuriyet'e konuşan Özdağ disipline sevk edilmesinin kendisini İYİ Parti'den tasfiye tmek için başlatıan sürecin bir parçası olduğunu iddia etmişti.

Özdağ, "Önce yalnızlaştırma, sonra dışlama ve son aşamada da saldırılar başlamıştı. Kongreden bir ay önce bütün il başkanlarına hakkımda bir iftira mektubu yollandı. Son 20 yılda değişik kişilerden ve devlet kurumlarından rüşvet aldığım iftirasını atan bir mektup. Oysa ben ülkelerin askerlerini, savaş gemilerini, uçaklarını, Türkiye'deki sığınmacıları sayarım da para saymayı bilmem. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kimse de ciddiye almadı zaten" diye konuşmuştu.

Özdağ İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in kongreden önce "Siz İstanbul’da il başkan adayı Ersin’i sandığa gömün, ben Ankara’da Ümit’i sandığa gömeceğim” diye haber yolladığını iddia etmişti.

 

Independent Türkçe, KRT

DAHA FAZLA HABER OKU