Ay'a ilk kez ayak basan Neil Armstrong’un yüzeydeki tek fotoğrafı müzayedeye çıkarıldı

Neil Armstrong ve görev arkadaşı Buzz Aldrin'in fotoğraflarının bulunduğu dev koleksiyon 15 senede derlendi

7 Ağustos 2012'de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012'de yaşama gözlerini yumdu (NASA)

ABD’li astronot Neil Armstrong 20 Temmuz 1969'da Ay’a ilk kez ayak bastığında, gezegendeki neredeyse en ünlü kişi olmuştu.

Armstrong’tan 19 dakika sonra da diğer astronot Buzz Aldrin, Ay’a ayak basan ikinci kişi olmuştu.

Apollo 11 görevi sırasında Aldrin’in çektiği Armstrong’un aydaki adımlarının fotoğrafı ve Aldrin’in uzaydaki selfiesi müzayedeye çıktı.

“Başka Dünyaya Yolculuk” isimli fotoğraf koleksiyonunun parçası fotoğraflar, Christie’s müzayede evinde 19 Ekim’e kadar satışta.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) özel arşivinden düzenlenen koleksiyondaki fotoğraflarda NASA’nın farklı uzay programlarındaki tarihi olaylar yer alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Müzayede evindeki yetkililere göre Armstrong'un fotoğrafının 30 bin sterlin ila 50 bin sterlin arasında (yaklaşık 320 bin ila 530 bin TL) satılması bekleniyor.

Aldin’in selfiesininse 6 bin sterlin ila 8 bin sterlin arasında (65 bin ila 85 bin TL) bir fiyatta alıcı bulması öngörülüyor.

Müzayede evinin açıklamasında fotoğrafların analog teknolojiyle çekildiği belirtildi.

Astronotların en iyi kareleri yakalayabilmek için NASA’nın yanı sıra Kodak ve Zeiss gibi optik lens ve fotoğraf teknolojilerinde öncü firmaların yetkilileri tarafından eğitildiği ifade edildi.

Koleksiyonda yer alan 2 bin 400 fotoğraf, Victor Martin-Malburet tarafından 15 yılda derlendi.

Fotoğraflara ek olarak NASA’nın uzay görevlerinde kullandığı bazı yazışmaların transkripsiyonlarını bulmak da mümkün.

Apollo 11'in 2019’daki 50. yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerde koleksiyon Paris’te Grand Palais, Zürich’de Kunsthaus ve Salzburg’da Museum Der Moderne’de yer almıştı.

 

Independent Türkçe, Daily Mail

DAHA FAZLA HABER OKU