Şike Davası'nda Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23 sanık beraat etti

Yargıtay 5. Ceza Dairesinin bozma kararı sonrası yeniden görülen davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, hükümlüler Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Ahmet Çelebi'nin "şike ve teşvik primi" suçlarından beraatlerini istedi

Fotoğraf: AA

9 yıllık şike davası sonuçlandı. Yargıtay 5. Ceza Dairesinin bozma kararının ardından iki ayrı dosya olarak yeniden görülen, şike davaları karara bağlandı

İlk önce aralarında Aziz Yıldırım'ın kardeşi Alaattin Yıldırım, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz ve Şekip Mosturoğlu'nun bulunduğu 20 sanıklı davanın duruşması görüldü.

Mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı 19 sanığın beraatine karar verilmesini istedi.

Savcı, sanık Hakan Karahmet için ise "iş yeri dokunulmazlığını ihlale azmettirme" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Son sözleri sorulan sanıklar beraatlerini talep etti.

Trabzonspor Derneği avukatı ise sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, hüküm kurmak üzere müzakereye çekildi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan heyet, aralarında Aziz Yıldırım'ın kardeşi Alaattin Yıldırım, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz ve Şekip Mosturoğlu'nun bulunduğu 19 sanığın, üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatlerine hükmetti.

Heyet, sanık Hakan Karaahmet'i ise "iş yeri dokunulmazlığını ihlale azmettirme" suçundan 6 bin TL adli para cezasına çarptırdı.

İkinci davada da beraat kararı verildi

Aynı mahkemede görülen ve aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 5 sanıklı ikinci davanın duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Sanıklar Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Ahmet Çelebi'nin "şike ve teşvik primi" suçlarından beraatlerini istedi.

Savcı, hükümlü Selim Kımıl'ın ise cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, savcının mütalaasına uyarak Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Ahmet Çelebi'nin biraatine karar verdi

Dosyalar ayrılmıştı

Davaya bakan mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin usulden bozma ilamına uyulmasına hükmetmişti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın dosyasının ayrılmasına karar vermişti.

Fenerbahçe, beraat haberini duyurdu 

Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe Kulübü, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan "Futbolda Şike" davasında beraat kararları çıktığını duyurdu.

Fenerbahçe Kulübü'nün Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Futbolda Sözde Şike Davası’nda aldığı kararı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin usul eksikliği nedeniyle bozması sonucu yeniden görülmeye başlanan davada beraat kararları gelmeye başladı.

 

 

Hakkında beraat kararı verilen Mehmet Şekip Mosturoğlu ise, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Beraat ettik. Gözümüz aydın. Davamıza ilk günden bugüne kadar destek olan herkese şükranlarımı sunarım. Yaşa Fenerbahçe

 


 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU