Fransa'da 3 kişinin öldürüldüğü saldırıda gözaltı sayısı 6 oldu

Gözaltına alınan şüphelilerden birinin hastanede tedavisi devam ettiği için henüz ifadesinin alınamadığı kaydedildi

Fotoğraf: AP

Fransa'nın Nice kentinde 3 kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı 6'ya çıktı.

Fransız basınında çıkan haberlerde, ülkenin Grasse semtinde söz konusu saldırıya ilişkin Cezayir vatandaşı iki kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

Saldırıya ilişkin daha önce dört kişi gözaltına alınmıştı. Saldırganlardan yaralı yakalananın hastanede tedavisi devam ettiği için henüz ifadesinin alınamadığı kaydedildi. 

Fransa Terörle Mücadele Savcısı Jean-François Ricard'in paylaştığı bilgilerde de saldırganın 21 yaşındaki bir Tunuslu olduğu, 20 Eylül'de İtalya’nın Lampedusa Adası'na ve 9 Ekim'de Fransa'ya geldiği bildirilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Nice'deki Notre Dame Kilisesi'nde 29 Ekim'de düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Terörle Mücadele Savcılığı olaya ilişkin soruşturma başlatmıştı. 

Fransa genelinde terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine getirilmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransa'nın "İslamcı ideolojiyle savaşta olmasından" dolayı Fransa topraklarında yeni saldırılar olabileceğini açıklamıştı.

IŞİD intikam çağrısı yapmış

IŞİD'in önde gelen bir üyesinin, bıçaklı bir saldırganın Nice'teki kilisede bir kadının kafasını kestiği ve iki kişiyi daha öldürdüğü saldırıdan yalnızca bir gün önce, Fransız hükümetinin Hz. Muhammed'le ilgili karikatürlere dair duruşuna karşılık takipçilerine şiddet kullanmalarını ve kafa kesmelerini söyleyerek intikam çağrısında bulunduğu anlaşılmıştı.

2 saldırı daha yaşandı

Nice kentindeki saldırının ardından ülkenin güneyindeki Lyon kentinin 7. bölgesinde Yunan Ortodoks Kilisesi yakınlarında düzenlenen saldırıda, kimliği belirsiz bir kişi kilisenin rahibine av tüfeğiyle ateş etmişti.

Chateaudun kentinde ise, İslam Toplumu Milli Görüş'e (CİMG) bağlı camiye kundaklama girişiminde bulunulmuştu.

CİMG Genel Sekreteri Fatih Sarıkır, yazılı açıklamasında, kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından Chateaudun'da camiye bidonla benzin dökülerek yangın çıkarıldığını belirtmişti.

 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU