Bangladeşli adam Kur'an'a bastığı iddiasıyla linç edilip sokak ortasında yakıldı

Adam kutsal kitaba saygısızlık etmek ve camiye ateşli silahlar saklandığını iddia etmekle suçlanmıştı

Kalabalık grup, 35 yaşındaki adamı yakalayıp döverek öldürdü (AFP)

Bangladeş'in bir kentinde yüzlerce kişi, Kur'an'a hakaret ettiği iddia edilen bir adamı linç edip cesedini yaktı.

İki adam Hindistan sınırına yakın Burimari kentinin merkez camisinde bulunan kutsal kitaba basmakla itham edilmişti.

AFP haber ajansına göre söz konusu kişiler, cemaatin yetkililere ilettiği şikayetin ardından polis tarafından gözaltında tutuluyordu.

Perşembe günü yüzlerce kişi idari büroları basıp bu adamları ele geçirdi. Polis havaya ateş açsa da baskın yapan güruhu durdurmayı başaramadı.

35 yaşındaki bir adam dövülerek öldürüldükten sonra cesedi sokak ortasında yakılırken, diğeriyse yaralı halde kaçtı. Grup idari büroyu da ateşe verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

DPA haber ajansına konuşan emniyet müdürü Abida Sultana, iki adamın, caminin imamına aşırılık yanlısı savaşçıların binaya yasadışı silahlar saklamış olabileceğini haber verdiğini söyledi.

Adamlar daha sonra Kur'an'ın ve Hadislerin (Peygamber Muhammed'in sözleri) bulunduğu rafta silah aramaya çalıştı. İmamın adamların kutsal kitaba tavrını saygısız bulduğu, sonrasında polisin çağrıldığı ve iki adamın idari bir ofise kapatıldığı kaydedildi.

Polis yetkilileri camide herhangi bir silaha rastlamadıklarını ve ikinci adama koruyucu gözaltı işlemi uyguladıklarını açıkladı.

Olay, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'a dair yorumlarının Bangladeş'te öfkeyi artırdığı bir sırada yaşandı.

Macron, bu ay Fransız bir öğretmenin Peygamber Muhammed'i tasvir eden karikatürleri gösterdiği için kafasının kesilmesinin ardından konuşmuştu. Öğretmeni saygıyla anan Macron, Fransa'nın "karikatürlerinden vazgeçmeyeceğini" söylemişti.

Fransa'nın Nice kentindeki bir kiliseye giren bir bıçaklı saldırganın neden olduğu ölümlerin ardından Macron'un Fransız değerlerine ve inanç özgürlüğüne yönelik saldırılar karşısında sağlam duracaklarına dair bir kez daha söz vermesiyle birlikte cuma günü Bangladeş'te on binlerce Müslüman gösteri düzenlemişti.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU