Bir yıl önce başlamış, iki ay önce durdurulmuştu… Lüks tüketim tarihinin en büyük satın alması için anlaşıldı

Louis Vuitton ve Christian Dior’un çatı şirketi LVMH, iki ay önce durdurduğu Tiffany & Co’yu alımına devam ediyor. Önceki anlaşmada 16,2 milyar dolar açıklanan teklif, 15,8 milyar dolara indirildi

Fotoğraf: Nicolas Economou/NurPhoto/Getty Images

Dünyanın en ünlü Fransız markalarından Louis Vuitton’un çatı şirketi LVMH, yaklaşık iki ay önce almaktan vazgeçtiklerini duyurdukları mücevherat devi Tiffany & Co’yu satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. 

LVMH’den yapılan açıklamaya göre 1837’den bu yana mücevheratın en önemli isimleri arasında yer alan Tiffany & Co, 15,8 milyar dolara satın alınacak. Hisse başına verilecek para ise 131,50 dolar olacak. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lüks tüketim endüstrisinin en büyük satın alması olarak tarihe geçmeye hazırlanan anlaşmada önceki teklif, hisse başı 135 dolar, toplamda 16,2 milyar dolardı. 

Bunun yanı sıra Tiffany, hissedarlarına hisse başına 0,58 dolarlık kâr payı dağıtacak. Ancak iki şirket arası anlaşmanın, öncelikle hissedarlar tarafından da onayı gerekiyor. Dolayısıyla anlaşmanın 2021 başında kesinleşmesi bekleniyor. 

Yeni anlaşılan fiyatın öncekinden bir miktar daha düşük olması, LVMH’nin milyarder Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault’un 425 milyar dolar tasarruf etmesi anlamına geliyor. 

İmparatorluğunu şirket satın almaları üzerine kuran Arnault, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “LVMH’nin Tiffany ve çalışanları için doğru yuva olduğunu biliyoruz” dedi. 

Sektörde “vahşi bir pazarlıkçı” olarak bilinen Arnault, fiyatı kırmak için daha önce defalarca pazarlık masasına oturmuş, pandeminin Tiffany’nin değerini değiştirdiğini söylemişti. 

İlk kez Kasım 2019’da duyurulan, bu yılın eylülünde sekteye uğrayan satın alma süreci için son tarih 24 Kasım 2020 olarak belirlenmişti. ABD’li Tiffany & Co, bu tarihi 31 Aralık’a ertelemek istedi. 

ABD’nin Fransız mallarına uygulayabileceği vergi endişesi nedeniyle Fransa Dışişleri Bakanlığı, anlaşma için son tarihin 6 Ocak’a uzatılmasını talep etmişti. 

Çarşamba günü yaptığı açıklamada Tiffany satın almasını tamamlayamayacaklarını duyuran LVMH, “Fransız ürünlerine muhtemel bir gümrük vergisi uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili ilave zamana ihtiyaç var. Bu nedenle anlaşmayı yıl sonundan önce tamamlayamayız” ifadelerini kullandı. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre Tiffany, Fransız hükümetinin açıklamalarının bir temeli olmadığını savunarak anlaşmanın gerçekleşmesi ABD’nin Delaware eyaletinde mahkemeye başvurdu. 

Tiffany’nin satışları yüzde 44 düştü

Tüm dünyada 27 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs salgınında lüks tüketim endüstrisi de yara aldı. 

Tiffany & Co’nun mağaza satışlarının yüzde 44 gerilemesi, LVMH’nin satın alma endişelerini artırmıştı. CNBC’ye konuşan kaynaklar, yatırımcıların 16,2 milyar doların Tiffany için çok olduğunu düşünmeye başladığını söyledi. 

Kaynakların aktardığına göre LVMH CEO’su Bernard Arnault, ABD’li mücevherat zincirinin daha düşük fiyata alınması için o dönem farklı yollar arayışına girmişti. Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU