İmamoğlu’ndan "yeni taksi" açıklaması: Herkes yetkisini bilecek

İmamoğlu yeni taksi uygulamasına onay vermeyeceklerini belirten Taksiciler Esnaf Odası’nın açıklamasını "Yetkilerini aşan bir açıklama olmuş" sözleriyle değerlendirdi

“N Kolay 42.İstanbul Maratonu” için düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu "yeni taksi" uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İmamoğlu Taksiciler Esnaf Odası'nın uygulamaya yönelik "Onay vermemiz mümkün değildir" ifadelerini "Bir kere, kendi yetkilerini aşan bir açıklama olmuş. İstanbul'da hangi sivil toplumda, odada görev yapıyorsa, herkesin başımızın üstünde yeri var. Herkesle, her zaman görüşürüz. Ama herkes yetkisini bilecek" sözleriyle değerlendirdi.

İmamoğlu bir gazetecinin "yeni taksi"projesine Taksiciler Esnaf Odası'nın karşı çıktığını hatırlatarak uygulamanın akıbetini sorması üzerine şu cevabı verdi:

"Bunu çağdaş bir seviyeye ulaştırmak için adımlar atıyoruz, sistemlerimizi anlatıyoruz; birincisi bu. İkincisi; taksiciler zaten benimle buluştuklarında, hatırlarsınız, ‘Kiralamayın; ama satın' dediler. Aslında dert başka. Dert, ne yazık ki ilave olacak 6 bin taksi değil. Biz, o derdi anlamayız. Üçüncüsü; bir kere taksicilerin yetkisinde değil; ‘Kabul etmeyiz' diye bir şey yok. 16 milyonun yetkisiyle UKOME hareket etmelidir.  Taksiciler kime, nereye mesaj verdiler, bilemiyorum. Ama umarım Aralık'ta, İstanbulluların lehine, İstanbulluların aklıyla hareket eden bir UKOME toplantısı olur. Ben de sıkı takip edeceğim. Gerekirse orada da olmayı düşünüyorum.”

"Herkesle her zaman görüşürüz"

İmamoğlu, "Oda Başkanı Eyüp Aksu ile görüşmeniz oldu mu" sorusuna, "Odadan temsilciler, bizden randevu istedi; verdik. Yani Eyüp Bey gelseydi, o da olurdu. Neden gelmedi, bilmiyorum. Ben, bizzat Eyüp Bey'i davet etmedim. Bir sebebi olabilir, sağlık sorunu olabilir. İstanbul'da hangi sivil toplumda, odada görev yapıyorsa, herkesin başımızın üstünde yeri var. Herkesle, her zaman görüşürüz. Ama herkes yetkisini bilecek" yanıtını verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU