Kumdakcı: İkinci elde fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesi mümkün görünmüyor

"İkinci el araçlarda fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil" diyen TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, kur ve girdi fiyatları nedeniyle ikinci elde fiyatların düşmesinin şimdilik mümkün görünmediğini söyledi

Fotoğraf:AA

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) ikinci el otobillerle ilgili bir açıklama yaptı. TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı'nın imzasını taşıyan açıklamada, "kurdaki dalgalanma ve ÖTV oranlarındaki artışın, hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi artışa neden olduğu" ileri sürüldü. Sıfır kilometre otomobil fiyatları, 3 ay öncesine göre yaklaşık yüzde 40 arttığı aktarılan açıklamada, otomobil fiyatlarının genel seyri ve beklentileri değerlendirildi. 

“İkinci el otomobil artık yatırım aracı olarak görülüyor”

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artışın son yılların en yüksek seviyesinde olduğunu hatırlatan Kumdakcı, "Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi, arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Pandemi etkisiyle toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılmasının ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanmasının ikinci el araçlara talebi arttırdığını belirten Kumdakcı, "Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi, hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos'ta yapılan ÖTV artışı, araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattı" ifadelerini kullandı.

“Fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil”

Serkan Kumdakcı, piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu aktararak, şunları kaydetti: 

Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkan vermeyecektir. Özetle, fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021'in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

 

AA 

DAHA FAZLA HABER OKU