İBB Başkanı İmamoğlu: Metro kredileri için iyi sinyaller alıyoruz

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı'ndaki çalışmalarını yerinde inceleyen İmamoğlu, metro projeleri için yeni kredi anlaşmalarının olabileceğini ifade etti

Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017'de çalışmaları durdurulmuş olan “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı”nın yapım çalışmalarını, 20 Eylül 2019'da yeniden başlatmıştı. 

İmamoğlu bugün, Atakent İstasyonu’ndaki tünel açma çalışmalarının sonlandırılmasını yerinde inceledi.

TBM cihazının (Tunel Boring Machine-Tünel Açma Makinesi), son beton bloku delme işlemini, çalışanlarla birlikte izleyen İmamoğlu, çalışmalarla ilgili de bilgi aldı.

Yerin 42 metre altında projeyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İmamoğlu, metro çalışmalarının devam etmesinin kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

İmamoğlu şöyle devam etti:

Şu anda Ümraniye'deyiz. TBM'in çıkışını izledik hep beraber. Göreve geldiğimizde, duran hatlarımızdan birisiydi. Kaynak oluşturmamızla beraber hızla başladığımız noktadayız. Son durağa devam edecek buradan hattımız. Şimdi Ümraniye'deki durağımızdan Çekmeköy'e doğru yola çıkacak. Yanda diğer kolumuz da geliyor. Geçtiğimiz yıl Ataşehir'den başlattığımız süreç kuzeye, son noktaya doğru işini bitirmiş olacak. Bir de tabi bunun güneyi var, Göztepe'ye doğru devam edecek kısmı var. Hazırlıklar yapılıyor ve inşallah yıl sonuna doğru orada da harekete geçeceğiz. Bu demek oluyor ki, 2021'in sonunda tünel işlerimiz hemen hemen bitirilmiş olacak. Çok inandığımız bir hat.üzerinde kıymetli duraklar var.11 durağımız var ve Göztepe'den Çekmeköy'e, yine Ümraniye- Üsküdar hattı ile de buluşan kıymetli bir hattımız. Metrolar bizim için önemli. Metrolarımızın bir yandan yürümesi bizi heyecanlandırıyor. 
 

WhatsApp Image 2020-10-17 at 18.24.39.jpeg
Fotoğraf: İBB basın


"İstanbul'un kredi kabiliyeti her zaman vardır"

Projelerle ilgili yeni kredi anlaşmalarının olup olmadığı yönündekü bir soruya da cevap veren İmam oğlu, "Çalışıyoruz tabii. İhtiyacımız var. Farklı hatlarda da var; çalışıyoruz. İyi sinyaller alıyoruz. Umarım hızlıca bu gereksinimleri gidereceğiz. O itibarı ve o kabiliyeti İstanbul’un her zaman vardır" dedi.

Hızlıca sorunları aşıp, süreçleri tamamlamak istediklerini kaydeden İmamoğlu şöyle devam etti:

Bir yandan mümkün olduğu kadar öz kaynağımızdan katkı sunduğumuz hatlarımız var, bir de tabi yeni hazırladığımız hatlarımız var. O hatlarda hem borçlanma modelini hem finansman modelini hem de daha öncesinde projenin kabiliyetlerini iyi hesaplayıp, işe girdikten sonra, ‘Yahu şu olmadı, bu çıkmadı’ demeden, başladığı gibi bitecek şekliyle tasarlayacağımız hatlarımız olacak. Zaten bu işler, öyle olmalı. Başlayıp, ‘3 yılda bitecek’ dediğiniz iş 6-7 yılda bittiği zaman, onum maliyeti size çok daha fazla. Zira ülkemizin ekonomisi ne yazık ki, son dönemde bu maliyetleri artıracak döviz ve bunun gibi unsurlarla maliyeti sırtımıza yük olarak bindiriyor. 

İstanbul’un bütün sorunları açacak düzeyde olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Hem var olanları hem yeni projelerimizi en iyi şekliyle planlayacağız. İstanbul’u bu 5 yılda, çok önemli adımlara hazırlamış oluyoruz. Umut ediyorum, bu 5 yıl çok iyi anılacak" ifadelerini kullandı.

Saatte tek yönde 44 bin yolcu taşıyacak

Tam otomatik sürücüsüz özelliği ile 13 kilometre uzunluğundaki M12 Göztepe-Ümraniye Metro Hattı, 11 istasyondan oluşuyor. Saatte tek yönde 44.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak olan M12 hattı; Çarşı istasyonunda M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile, Yeni Sahra istasyonunda M4 Kadıköy-Tavşantepe metro hattı ile, Göztepe istasyonunda da Marmaray ile entegre olacak. Hatta; 60. Yıl Parkı, Göztepe, Sahrayıcedit, Yeni Sahra, Ataşehir, Finans Merkezi, Site, Atakent, Çarşı, SBÜ Hastanesi ve Kazım Karabekir istasyonları yer alacak. 

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU