IMF Başkanı: İklim değişikliği, büyüme ve refaha yönelik derin bir tehdittir

IMF Başkanı Georgieva, yeşil altyapı hamlesinin küresel ekonomiyi ortalama yüzde 0,7 artırabileceğini ve milyonlarca istihdam yaratabileceğini belirtti

Fotoğraf: AA

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva,  İklim Hareketi için Maliye Bakanları Koalisyonunun toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

İklim krizine karşı acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Georgieva, "İklim değişikliği, büyüme ve refaha yönelik derin bir tehdittir. Makro açıdan kritiktir" dedi.

Makroekonomik politikaların iklim değişikliğine karşı mücadelenin merkezinde yer aldığını belirten Georgieva, politika araçlarının Kovid-19 krizini atlatmaya çalışırken bile 2050 yılına kadar net sıfır emisyonu sağlayabileceğini kaydetti. 
 

aa.jpg
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva / Fotoğraf: AA


Bu politikaların ekonomik büyümeyi, istihdamı ve gelir eşitliğini destekleyecek şekilde yürütülebileceğini aktaran Georgieva, benzeri görülmemiş bir politika desteği olduğunu, krizin başından bu yana yaklaşık 12 trilyon dolarlık destek sağlandığını ve ülkelerin teşvikin yeşil yatırımlara yönelik olmasını sağlamaları gerektiğini vurguladı. 

"Yeşil altyapı hamlesi milyonlarca istihdam yaratabilir"

Toparlanmanın ilk 15 yılında, yeşil altyapı hamlesinin küresel ekonomiyi ortalama yüzde 0,7 artırabileceğini ve milyonlarca istihdam yaratabileceğini belirten Georgieva, karbon fiyatlandırmasının bu stratejinin merkezinde olması gerektiğinin altını çizdi

Dünya Bankası Başkanı David Malpass da ülkelerin artık daha yeşil, akıllı ve adil bir kalkınma yolunu seçme şansı olduğunu belirtti. 

Düşük karbonlu teşvik programlarının sürdürülebilir, kapsayıcı ve eşitlikçi yeni işler sağlayabileceğine dikkati çeken Malpass, Dünya Bankası Grubunun gelişmekte olan ülkelerde iklim yatırımlarının en büyük çok taraflı fon sağlayıcısı olmaya devam ettiğini ve son beş yılda iklimle ilgili yatırımlarda 83 milyar dolarlık taahhütte bulunduğunu kaydetti. 
 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU