Buldan ve Sancar: Orman yangınlarının sorumlularını lanetliyoruz

"Doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz"

Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Hatay’da iki gün boyunca devam eden ve yerleşim yerlerini de tehlike altına alan yangınla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada yangınların sorumlularının lanetlendiği ifade edildi.

Sancar ve Buldan, açıklamalarında şunları kaydetti:

Hatay, iki gün boyunca yandı. Ne yazık ki, her yıl yaz aylarında ülkenin birçok bölgesinde büyük orman yangınları nedeniyle halkın, bütün toplumun zenginliği olan ormanlarımız tahrip oluyor. Bizler doğanın efendisi, hakimi değil bir parçasıyız ve en önemli görevimiz, doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Doğaya yönelik saldırılar asla kabul edilemez, asla hoş görülemez. Doğa, ormanlar ve eko-sistem bütün canlılara aittir. Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya karşı geliştirilen her türlü saldırı bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılar kadar ağır bir suçtur. O nedenle doğaya yönelik her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bu iktidarın ormana, doğaya ve eko sisteme bakışı son derece sorunludur" denilen açıklama şöyle devam etti:

Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları; güvenlik bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca bilerek müdahale edilmeyen yangınlar ve tahrip edilen yaşam alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar... Ormanlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz. Bu vesileyle bir kez daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve eko sistemin tahrip edilmesinin karşısında kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.

Hatay'da önceki gün başlayan yangın, 3 ilçeye yayılmıştı. Yerleşim yerlerine de sıçrayan yangın, uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alınmıştı.Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre PKK’ya yakınlığıyla bilinen bazı sosyal medya hesapları, yangınların "Ateşin çocukları inisiyatifi" adlı örgüt tarafından çıkarıldığını iddia etti.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU