İmamoğlu: Kavuk ve emanetçilerini tasvir eden bir alan tasarlanacak

Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh ile görüşen İmamoğlu, İstanbul'da kavuk ve emanetçilerinin büstlerinin yer aldığı bir alan tasarlanacağını söyledi

Fotoğraf: İBB basın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavuğun eski ve yeni emanetçileri Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh'u Florya'daki Başkanlık Konutu'nda konuk etti.

Öztekin ve Çoruh'a tebriklerini ileten İmamoğlu, usta oyuncularla kavukla bir niyetini paylaştı. "Siz gelmeden, Genel Sekreter Yardımcımız Mahir Polat'la konuştuk" diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

Kavuk, gerçekten çok kıymetli bir simge. İstanbul, neticede bunun başlangıcı ve ev sahibi. Simgesel bir yerde hem tarihsel sürecini anlatan hem de alan kişilerin büstlerinin olduğu, yarın bir başka olduğunda da devam edebilecek bir tanzimle, böyle bir alanı İstanbul'a hazırlamak istiyorum dedim arkadaşlarıma. Sizin de fikrinizi alalım. Sizlerin uygun gördüğü metin ve tasarım çalışılması üzerine ya da sizin davet edeceğiniz başka kişiler de olabilir, Ferhan Bey gibi. Biz, bir çalışma yapalım buna. Kalıcı ve dokunulmayan bir yer olmalı diye konuştuk. Böyle bir niyetim var. Sizin büstünüzün dışında, kavuğun da bir büstü olmalı orada.
 

WhatsApp Image 2020-09-24 at 15.22.07.jpeg
Fotoğraf: İBB basın


İmamoğlu'nun talebini olumlu karşılayan Öztekin, İBB Başkanı'na "Esas o olmalı. Bunlar da alanlar olmalı" sözleriyle yanıt verdi.

Öztekin ve Çoruh, gerçekleşen görüşmede  İmamoğlu ile kavuğun devrinden kaynaklı tartışmalar ve pandemi nedeniyle yaşadıkları zorluklarla ilgili görüşlerini paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sanatçıların bu süreçte yaşadığı zorlukların farkında olduklarını ve bu konuda çalışmaları bulunduğunu aktaran İmamoğlu, "Bunu tek başına İBB çözebilir mi; emin değilim. Ama bunu bırakmayacağız" dedi. 

Kavuk'un hikayesi

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan kavuk, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda geçtiğimiz 20 Eylül'de düzenlenen törenle, Rasim Öztekin'den Şevket Çoruh'a devredilmişti.
Öztekin rahatsızlıkları nedeniyle devrettiği kavuğu Çoruh'da "Kavuğun başımın üzerinde yeri var" diyerek almıştı.

Kavuk, Kel Hasan Efendi'den İsmail Dümbüllü'ye ardından Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin'e emanet edilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU