ABD, TikTok yasağını bir hafta erteleyecek

Washington, Çinli sosyal medya uygulamasını "ulusal güvenlik tehdidi" olarak görüyor

Fotoğraf: Pixabay

ABD Ticaret Bakanlığı, "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasının indirilmesine yönelik yasağın bir hafta erteleneceğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un ABD'deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağı duyuruldu.

Bu duyurunun ardından Trump'ın da yönlendirmesiyle, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un 20 Eylül 'de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok uygulamasına ilişkin yasağı, 27 Eylül'e erteleyeceği bildirildi.

Gerekçe: Ulusal Güvenlik

ABD Ticaret Bakanlığı, 18 Eylül'de "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat'in 20 Eylül'den itibaren indirilmesinin yasaklanacağını duyurmuştu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu uygulamaların mobil uygulama mağazaları aracılığıyla para transferi ve ödeme hizmet sağlamasına izin verilmeyeceği bildirilmişti.

Açıklamada, 12 Kasım'a kadar ulusal güvenliğe yönelik endişelerin giderilmesi halinde ABD Başkanı Donald Trump'ın yasakları kaldırılabileceği belirtilmişti.

Ne olmuştu? 

ABD Başkanı Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u, ABD'de yasaklayacaklarını duyurmuştu.

Amerikalılar, TikTok'un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmasından endişe duyduklarını belirtmişlerdi. 

Trump'ın bu adımı ABD ile Çin ilişkilerinin ticaret savaşları ve koronavirüs salgını nedeniyle gergin olduğu bir döneme denk gelmişti.

ABD'li firma Microsoft'un TikTok'un satın almasına da sıcak bakılmamıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU