İçişleri Bakanı Soylu: Artık ehliyet taşımaya gerek kalmayacak

Bakan Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını bildirdi

Süleyman Soylu / Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çipli kimlik projesinin cuma günü hayata geçirileceğini söyledi.

Aksaray Genç Mucidler Bilim ve Sanat Derneği tarafından yürütülen "Gelecek Evinde Şekillenecek" projesinin on-line açılışına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlığın teknolojik altyapısı hakkında bilgiler vererek yürütülen projeleri anlattı. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yılda 35 milyon vatandaşın hizmet aldığını belirten Bakan Süleyman Soylu, daha önce emniyet müdürlüklerinden verilen ehliyet ve pasaport hizmetinin devrim niteliğinde bir uygulamayla nüfus idareleri üzerinden verildiğini hatırlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Soylu, bu süreçte kimlik kartlarının da değiştiğini, şimdi bir adım daha ileri giderek ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını söyledi. 

"Cebimizde artık çok kart olmayacak"

Cuma günüden itibaren uygulamaya başlayacaklarını kaydeden Bakan Soylu, şunları kaydetti: 

"Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken 'ehliyetin yoksa sana ceza yazarım' demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz."

112 Acil Çağrı Merkezleri 2021'de 81 ilin tamamında hayata geçirilecek

Acil çağrı numaralarını tek bir çatı altında toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi projesinin dünyada parmakla gösterildiğini belirten Soylu, sistemin 45 ilde başarıyla hayata geçirildiğini söyledi. 

Soylu, uygulamanın 2021 yılının haziran ayında 81 ilin tamamında hayata geçirileceğini anlattı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU