Game of Thrones'un Olenna Tyrell'i, meşhur diziyi hiç izlemeden hayatını kaybetmiş

İkonik aktör HBO yapımı dizide son rollerinden biri olan Olenna Tyrell’i canlandırmıştı

Rigg'in dizideki performansı büyük övgü almıştı (HBO)

The Avengers, James Bond serisi ve Game of Thrones yıldızı Diana Rigg Cuma (11 Eylül) 82 yaşında hayatını kaybetti.

Son rollerinden birinde Rigg, HBO’nun Game of Thrones dizisinde nam salan bir performansla diziye 2013’te üçüncü sezonda giren Olenna Tyrell’i canlandırmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kraliçe Margaery Tyrell’in büyükannesi performansı oyuncuya 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Emmy adaylığı getirmişti.

Övgü toplayan rolüne rağmen Rigg geçen yıl fantastik diziyi rol almadan “ne önce ne de diziye dahil olduktan sonra” izlediğini açıklamıştı.

Canneseries TV festivalinde özel ödülü kabul eden Rigg, “Tıpkı The Avengers gibi, Game of Thrones’u da izlemiyordum ve dünyadaki etkisine dair hiçbir fikrim yoktu” diye açıklamıştı.

Takdir edilen oyuncu Olenna’nın meşhur ölüm sahnesi hakkında da konuşmuş, son sezonun finalinde Tyrell ailesinin gururlu liderinin kendisini zehirlediği anları “tek kelimeyle harika” diye nitelendirmişti. 

Rigg, “Bunu saygıdeğer ve espritüel bir zekayla yapıyor ve bu espritüel zeka kıvraklığı son ölüm sahnelerinde çok sık görülen bir şey değil” diye eklemişti.

 

afp.jpg

82 yaşında hayatını kaybeden James Bond yıldızı Diana Rigg, 2019’da Cannes Film Festivalinde (AFP)

 

Sevilen karakter hakkında şefkatle konuşan Rigg, “Kötüleri oynamayı sevmeyen bazı oyuncular var. Sevilmekten hoşlanırlar. Ben sevilmemeyi seviyorum. Olenna en iyi repliklere sahipti. Senaryolarına dair çok cömertlerdi” demişti.

Oyuncu rol için seçme sürecinde yaşadıklarından da bahsetmişti. Rigg şunları eklemişti:

Hiç bitmiyordu, koyunlar ve inekler ve askerler hakkında konuşuyordum. Okuyup ‘Bunlar yaşlı bir aktrisin bunları ezberleyip ezberleyemeyeceğini öğrenmeye çalışıyor’ diye düşünmüştüm. ‘Tek çekimde yapacağım’ diye düşünmüştüm. Öyle de yaptım.

Meşhur rollerinden birinde Rigg altıncı 007 filmi 007 James Bond Kraliçe’nin Hizmetinde’de (On Her Majesty’s Secret Service) Bond kızı Kontes Teresa di Vicenzo’yu da canlandırmıştı. Ünlü 60’lar dizisi The Avengers’ta da Emma Peel’i oynamıştı.

Rigg kariyeri boyunca birçok ödül kazandı. 1990’da BBC drama dizisi Mother Love’da oynadığı obsesif anne rolüyle Bafta ödülü kazanmıştı. 1994’te de Medea’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu kategorisinde Tony ödülü kazanmıştı.

Game of Thrones’daki performansıyla gelen son adaylığına ek olarak oyuncu 1997’de Daphne du Maurier’in Rebecca adlı kitabının televizyon uyarlamasında oynadığı Bayan Danvers rolüyle de Emmy kazanmıştı.

Rigg’e 1988 yılında komutan mertebesinde (CBE) Britanya İmparatorluk Nişanı verilmiş, 1994’te drama alanındaki hizmetleri nedeniyle komutan şövalye mertebesine (Dame) yükseltilmişti.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren:  Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU