MHP lideri Devlet Bahçeli: 12 Eylül zulümdür, rezalettir, cinayettir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül darbesinin 40. yılında, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenen programa katıldı. Bahçeli, "12 Eylül cuntasına bedel ve beyin olanlar tek kelimeyle zalimdir” dedi

Devlet Bahçeli / Fotoğraf: AA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül darbesinin 40. yılında, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenen 'Vesayetten Demokrasiye Milli İrade Sempozyumu'nda katıldı. 

Programda konuşan Bahçeli, "Zor ve metanetli olan 12 Eylül vesayetinin milli ve siyasi hafızadaki vahim sonuçları hâlâ mevcut. Belirsizliği kuşatan esrar perdesi kaldırıldıkça, aziz millet varlığı kutlu iradesine tartışma kabul etmez istikbaline sarıldıkça 12 Eylül'ün karanlık yönleri bütünüyle ortaya dökülmüştür" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Darbeler Türk demokrasi kültürünü zedelemiştir"

Hiçbir zulmün kalıcı olmayacağını haksızlıkların ilahiyane ayakta duramayacağını belirten Bahçeli, "12 Eylül zulümdür, rezalettir, cinayettir. 12 Eylül cuntasına bedel ve beyin olanlar ise tek kelimeyle zalimdir. Darbeler Türk demokrasi kültürünü zedelemiştir. Vesayeti özendirmiştir. Statükoyu beslemiştir. Her darbe, her muhtıra, her kalkışma, her ara rejim özlemi gayri ahlakidir, gayri millidir, gayri insanidir" diye konuştu.

"Darbe Türkiye’nin on yıllarını çalmıştır"

Çok partili hayata geçtikten bir süre sonra Türkiye'nin önünün silah zoruyla kesildiğini ve demokrasiye kast edildiğini söyleyen Bahçeli, "Darbe Türkiye'nin on yıllarını çalmıştır. Her darbe haksızlıkların ve kanunsuzlukların sivrilmesi demektir. Çıkar ilişkilerini kurumsallaştırmış, uzun seneler mahkum olmanın toplumsal ekonomik travmalara kaldıraç işlevi görmüştür" ifadelerini kullandı. 

"15 Temmuz'da olduğu gibi 12 Eylül de dış bağlantılıdır"

"12 Eylül öncesinde Şili'de Güney Kore'de Bolivya'da gerçekleşen darbeler, Sovyetler'in Afganistan'a müdahalesi, İran şahının devrilmesine çanak tutmuş emperyalizmin yüksek gerilim atmosferi Türkiye'yi kuşatmıştır" diyen Bahçeli, devamında şunları kaydetti:

24 Nisan 1979'da ABD yönetiminin isimleri tarafından hazırlanan rapor askeri müdahalenin yaklaştığına işaret etmiştir. "Bizim çocuklar başardı" demek Türkiye'nin emperyalizmin tuzağına düştü demektir. 15 Temmuz'da da analarından doğduğuna pişman edilmişlerdir. Aynısıyla 15 Temmuz'da da olduğu gibi 12 Eylül de dış bağlantılıdır.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU