Lütfü Oflaz'ın Independent Türkçe yazıları kitap oldu: Vicdan ve İsyan

Oflaz'ın, anıları ve Independent Türkçe'de yayımlanan yazılarından oluşan yeni kitabı "Vicdan ve İsyan", 12 Eylül Cumartesi günü okurla buluşacak

Kolaj: Independent Türkçe

Türkiye'nin önemli yazarlarından Lütfü Oflaz'ın anıları ve Independent Türkçe'den yayımlanan yazılarından oluşan yeni bir kitabı daha piyasaya çıkıyor. 

Doğu Kitapevi tarafından basılan "Vicdan ve İsyan" isimli kitap, 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde okuyucu ile buluşuyor. 

"Vicdan ve İsyan", Oflaz'ın yaşadıklarının yanı sıra önemli bir bölümü Independent Türkçe'de yayımlanan yazılarından oluşuyor. 

Kitabın 12 Eylül'ün yıl dönümünde çıkmasının da birçok nedeni bulunuyor. 

Zira Oflaz, 12 Eylül döneminde cuntacılara karşı direnişi ve eylemleriyle hafızalarda yer edinen ve başlattığı insan hakları kampanyası ile tanınan birisi. 

Cuntaya karşı sert tavırlarıyla bilinen Oflaz, 28 Şubat döneminde de darbe karşıtı yazılarıyla hafızalarda yer edindi.

Yayınevi kitabın tanıtımı için hazırladığı metinde şu ifadelere yer verdi: 

"Lütfü Oflaz, 12 Eylül darbecilerinin zulümlerine isyan edip ülkemizdeki ilk insan hakları kampanyasını başlatandır.
Gezi isyanının simgesi olan Yeryüzü Sofraları'nın isim babasıdır.
28 Şubat darbecilerinin zulümlerine isyanın sembolü olan el ele yürüyüşünün mimarıdır. 
Zalim kim olursa olsun ona karşı ol, mazlum kim olursa olsun ondan yana ol', 'Susma, sustukça sıra sana gelecek' gibi efsaneleşmiş vicdan ve isyan cümlelerinin yazarıdır.
Oflaz'ın yeni kitabı Vicdan ve İsyan 12 Eylül'de çıkıyor."


Lütfü Oflaz kimdir? 

Oflaz, Ankara'da doğdu. Hukuk fakültesinde okudu.

Yazmaya Akbaba mizah dergisinde başladı.

Ortadoğu, Güneş, Aydınlık, Dünya, Milliyet, Cumhuriyet, Star gazetelerinde yazar ve Sabah gazete grubunda başyazar olarak çalıştı.

Mizahın üç büyükleri denilen Akbaba, Gırgır, Leman dergilerinin üçünde de yazdı. 

Sosyal paylaşım faaliyetleri konusunda çığır açan bir insan olan Lütfü Oflaz, Yeryüzü Sofraları, Yeryüzü Sağlıkçıları, Yeryüzü Vicdanlıları, Yeryüzü İyilik Hareketi gibi pek çok sosyal paylaşım faaliyetinin fikir ve isim babası, öncülerinden oldu.

Holding medyasındaki "yozlaşmaya", "çürümeye" "tekelleşmeye" karşı tepki göstererek başyazarlığı bırakıp sine-i medyadan, sine-i millete döndü.

"Bir Mahkum" adlı anı romanıyla Akademi Kitabevi Ödülü'nü aldı.

Çeşitli gazetecilik ödülleri de olan Lütfü Oflaz’ın "Sözün Özü" adlı bir şiir kitabı, "Yazıkatür", "LO", "Vicdanlar İktidara" adlı deneme kitapları, sohbetlerinden oluşan "Sohbet Vakitleri" adlı bir kitabı ve anılarını da içeren yazılarından oluşan "Rahatsızım" adlı bir kitabı  bulunuyor.

 

Independent Türkçe

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU