Dünyanın her ülkesinde konser vermeye çalışan Joss Stone: Taliban'ın lideriyle tanışsam nazik davranırdım

Şarkıcı, Libya ziyaretinde milislerin kendisine "göz kulak olduğunu" anlattı

Stone dünyanın pek çok yerinde konser verme girişimiyle tartışma yaratmıştı (Reuters)

Joss Stone, "parmak sallamak" işe yaramadığından teröristleri değiştirmek için "sevgi gösterirdim" diye belirtiyor.

Müzisyen Nitin Sawhney'nin katıldığı A Cuppa Happy isimli podcast'inde Libya'ya düzenlediği yardım seyahatine değinen Stone, o sırada bir grup milisin kendisine "göz kulak olduğunu" anlattı.

Şarkıcı, "O kelimeyi, milisi, söylediğinizde ne hissediyoruz?" diye sordu.

'Bunlar açıkça gözünü kan bürümüş p*çler' diye hissediyoruz, bize bu kelimeyi duyunca hissetmemizi öğrettikleri şey bu. Bu insanlar çok cana yakındı ve sadece hayatta kalmaya ve korumaya da çalışıyorlardı.

Söz konusu grubun kendisine bir mülteci kampını gezdirmesi sonrası olayları nasıl "farklı" görmeye başladığını anlatan Joss Stone konuşmasının devamında, Afganistan'dayken kendisine Taliban'ın lideriyle görüşseydi ne diyeceğini soran bir adamla arasında geçen diyalogdan bahsetti.

'Tanıştığımıza memnun oldum, benim adım Joss, sizinki nedir?' diye sorardım. Dünyaya bu şekilde yaklaşmalısınız çünkü ne olduğunu, o konuma nasıl geldiklerini bilmiyorsunuz ... Belki biraz çılgınca ama bu bana uyuyor.

Stone şöyle devam etti:

İnsanların açık biçimde değişmesini istiyorsunuz ama nefret edildikleri sürece bunu yapmayacaklar. Bence sadece sevildiklerinde bunu yaparlar. Sadece 'hayır' deyip onlara parmak sallayamazsınız. Bu işe yaramaz.

2014'ten 2019'a kadar sürdürdüğü Total World Tour kapsamında dünyadaki her ülkede sahne almaya girişen Stone, Kuzey Kore ve Suudi Arabistan konserleri sonrası tartışmalara sebep olmuştu.

Şarkıcı, 200. konserini veremeden İran'da alıkonarak sınır dışı edilmişti.

Geçen ay Bahamalar'daki evinden "herkesin mutlu olmak için bir seçeneği var" diyen Stone'u, Good Morning Britain seyircileri "başkalarının çektiği sıkıntılardan habersiz" diye nitelendirmişti.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU