TFF Başkanı Özdemir'den hakemlere çağrı: Birilerini ya da bir tarafı memnun etmek için değil, adaleti sağlamak için maç yönetin

TFF Başkanı Özdemir, "Süper Lig ile birlikte TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de 145 takımımız yer alacak. Yani bu sezon profesyonel liglerimizde toplamda 2 bin 548 maç oynanacak" dedi

Nihat Özdemir / Fotoğraf: AA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) 2020-21 Sezonu Yaz Semineri açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Nihat Özdemir, hakemlerin zorlu bir süreçte liglerin tamamlanması için fedakarca çalıştıklarını belirterek, "Şimdi çok daha fazla fedakarlıklar gerektiren bir sezona başlıyoruz. Önümüzde Süper Lig'de 42 haftalık bir maraton var. Süper Lig ile birlikte TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de 145 takımımız yer alacak. Yani bu sezon profesyonel liglerimizde toplamda 2 bin 548 maç oynanacak. Bu nedenle geniş bir hakem kadrosuna ihtiyacımız vardı ve buna göre düzenlemeler yapıldı. Üst klasman hakem sayımız 47'ye yükseldi. Yeni MHK ile bu sürecin üstesinden rahatlıkla geleceğinize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Serdar Tatlı ve ekibinin çok kısa sürede hızlı kararlar alarak çalışmalarına başladıklarını söyleyen Özdemir, şöyle konuştu:

Kendilerinin uzun yıllar Türk hakemliğine hizmet etmesini diliyorum. Ben ve yönetim kurulumun, Serdar Tatlı ve siz hakemlerimize güveni tamdır. Biz artık MHK Başkanı ve MHK değiştirmek istemiyoruz. Hakemlerimizi kaybetmek değil, kazanmak istiyoruz. Yeterli sabrı gösterirsek Türk hakemliğinin ihtiyacı olan istikrarı sağlayacağız. Sizlere çağrım açık ve net. Birilerini ya da bir tarafı memnun etmek için değil, adaleti sağlamak için maç yönetin. Ki bundan kuşkumuz da yok. Yeter ki niyet kötü olmasın.

Geçen sezon hakemlerin tartışmaların odağında olduğunu ve haksız eleştiriler aldıklarını ileri süren Nihat Özdemir, "Sizleri zan altında bırakmaya niyetlenenler oldu. Ama buna kimsenin gücü yetmez. Sizler bizlerin onuru, gururusunuz. Biz sizlerin hep arkanızda durduk, durmaya da devam edeceğiz. Ancak biliyoruz ki, sizler de bizler de ne karar verirsek verelim kimseyi memnun edemiyoruz. Maalesef ortak kaderimiz bu. Ne karar verirsek verelim, bir taraf mutsuz oluyor. Onun için bizlere düşen verdiğimiz tüm kararlardan emin olmamız, rahatsızlık duymamamız" değerlendirmesinde bulundu.

"Riva VAR Merkezi, FIFA ve UEFA nezdinde VAR'ın üssü haline geldi"

Teknolojinin artık hakemliğin vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurgulayan TFF Başkanı, şunları kaydetti:

Federasyon olarak sizlerin başarılarına destek olması amacıyla teknolojiden sınırsız şekilde yararlanmak için önemli çalışmalar yaptık. Teknik donanımı yüksek, dünya standartlarında bir VAR Merkezi'ne sahibiz. Riva VAR Merkezi, FIFA ve UEFA nezdinde VAR'ın üssü haline geldi. VAR sisteminde üçüncü yıla giriyoruz. VAR'da ustalık dönemine doğru ilerliyoruz. Bu nedenle, bu sezon VAR’ı çok daha verimli ve doğru kullanacağımıza inancım tam. Ayrıca VAR kadrosu konusunda, MHK talimatında yapılan değişiklikle çok önemli bir adım attık. Artık VAR hakem kadrosu kuruyoruz. Bunun ilk adımını attık. Önümüzdeki süreçte VAR sertifikası olan ve hakemliği bırakmak durumunda kalacak hakemlerimizle birlikte önemli bir kadro oluşturacağız.

"En çok desteği hakemlere verelim"

"Futbola sahip çıkmamız lazım. Özellikle bu dönemde marka değerimizi düşürmemek için omuz omuza çalışalım" diyen Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

En çok desteği hakemlerimize verelim. Her kulüp gibi, Türk hakemliği de saygıyı hak ediyor. Bu hassasiyetlere dikkat etmeye davet ediyorum. En önemli çağrım da pandemi süreciyle ilgili. Lütfen maçlarımız oynanırken tüm sorumluluklarımızı bilelim. Sağlık Kurulumuzun hazırladığı rehbere ve talimatlarımıza uyalım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarından asla taviz vermeyelim. İnsan sağlığı, sporcu sağlığı, taraftarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemli. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU