Doğu Akdeniz satrancında yeni hamle: Türkiye ve KKTC’den Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ve KKTC’nin ortak bir askeri tatbikat düzenleyeceğini duyurdu. 6-10 Eylül tarihleri arasında icra edilecek tatbikatın adının ise “Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı” olduğu aktarıldı

Fotoğraf: AA

Türkiye ve KKTC tarafından 6-10 Eylül'de "Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı" yapılacak.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca 6-10 Eylül'de gerçekleştirilecek tatbikat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde icra edilecek.

Her yıl planlı olarak yapılan "Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı" ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında karşılıklı eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Tatbikat, Türkiye’den hava, deniz ve kara havacılık unsurlarının da katılımıyla hava hücum, muharebe arama kurtarma harekatı tatbikatı ve eş zamanlı tabur görev kuvveti tatbikatları şeklinde, birleşik, müşterek ve fiili olarak icra edilecek.

Topel ilk hava şehidi

Tatbikata adı verilen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi. Topel, Türk Hava Kuvvetleri'nin 1964'te Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda uçağı isabet alan ve paraşütle atlamasının ardından Rum askerlerince esir alınarak şehit edildi. Topel'in adı, Türkiye ve KKTC'de çok sayıda park, cadde, sokak, müze, bina ve anıtta yaşatılıyor.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU