Yapılandıracağı 900 milyon dolarlık borcun faiz ödemesini değil yanlışlıkla tamamını gönderen Citibank’tan açıklama: İnsan hatası

Kozmetik markası Revlon’un borçlarını yapılandıran Citibank, firmaya borç verenlere faiz ödemesi yapmak isterken borcun tamamını göndermesiyle ilgili “insan hatası” açıklamasını yaptı

Fotoğraf: Reuters

1932’den bu yana faaliyet gösteren kozmetik markası Revlon’unn 900 milyon dolarlık borcunu yapılandırma yetkisine sahip New York merkezli bankacılık devi Citibank, 18 Ağustos’ta yaptığı açıklamada borcun faiz ödemesi yerine tamamını “yanlışlıkla” borç verenlere gönderdiğini açıklamıştı. 

900 milyon doların bir kısmı geri alınsa da borç veren şirketlerden Brigade Capital Management, Revlon’un hâlihazırda temerütte olduğunu ve borçlarının devam ettiğini söyleyerek kendilerine gelen 176,2 milyon doları geri göndermeyi reddetmişti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ciitibank’tan dün yapılan açıklamaya göre bu oldukça pahalı yanlışın sebebi ise "insan hatası". 

Şirketten yapılan açıklamada bir banka çalışanının kredi operasyonları yazılımında manuel olarak doğru sistem seçeneklerini seçmemesi sonucu transferlerin hatalı şekilde gerçekleştiği belirtildi.

Citibank’ın mahkemeye taşıdığı olayda, borç verenlerden bazıları Manhattan hakimine bir mektup yazdı ve parayı şartlı olarak iade edeceklerini açıkladı. Borç verenler, Citibank'ın fonları daha sonra geri ödeyeceğine dair standart bir teminat talep ediyordu. Ancak bu teklif, Ctibank tarafından kabul edilmedi. 

Ne olmuştu?

Citibank’ın geçen hafta “kabul edilemez operasyonel bir hata” diyerek değerlendirdiği yanlış transfer şu şekilde gerçekleşti: 

ABD merkezli çok uluslu kozmetik şirketi Revlon, 900 milyon dolarlık borcunun yapılandırılması için 2016’dan bu yana Citibank ile çalışıyor. 

Brigade Capital Management ise Revlon’a borç veren fonlardan yalnızca biri. Hatta Brigade ile birlikte HPS Investment Partners ve Symphony Asset Management, Revlon’un temerrüde düşmesi ve borç yapılandırma taktiklerinden duydukları rahatsızlık nedeniyle kozmetik şirketi ile davalık olmuştu.

11 Ağustos’ta gerçekleşen olayda ise yönettiği borcun belirlenen kısmını ödemek isteyen Citibank, 900 milyon dolardan daha fazla bir miktarı borç verenlere yanlışlıkla gönderdi. Yarısından biraz daha azını geri alan Citibank, Brigade Capital’in geri ödemesinde sorun yaşadı. 

Zira Citibank, Brigade’in verdiği 174,7 milyon dolarlık kredinin faiz ödemesi 1,5 milyon doları göndermek istemişti ancak 100 katından daha fazlasını transfer etti. Brigade Capital Management ise Revlon’un bu borcu zaten ödemesi gerektiğini söyleyerek kendilerine ulaşan 176,2 milyon doları geri göndermedi ve nakde çevirdi. 

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU