Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 2 milyon liralık tazminat davası

Erdoğan'ın avukatı Özel, Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Yine hiçbir asılsız iddiasını ispat edemeyecektir" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, Erdoğan ve aile bireylerine iftirada bulunduğu iddiasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 2 milyon liralık manevi tazminat davası açtıklarını bildirdi.

Özel, “Şuna eminiz ki daha önce de ispat edemediği gibi yine hiçbir asılsız iddiasını ispat edemeyecektir. Lakin çamur at izi kalsın taktiğine de devam edecektir. Bu bağlamda gerekli suç duyurusu başvurularını ilgili mercilere de yapmış bulunuyoruz” dedi.

Özel yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün bir gazetede sayın Cumhurbaşkanımıza ve aile bireylerine yine yalan ve iftira yollu hakaretleri ile saldırmış sözde yurtdışında paralar olduğundan bahsetmiştir. Buna benzer daha önceki asılsız iddiaları bağlamında tazminata mahkum olmasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu alışık olduğu yalan ve iftira siyasetini devam ettirmektedir. Görünen o ki yapılan onca haksız fiillerine ilişkin mahkemeler tarafından milyonluk tazminatla mahkum edilmiş olsa da o yüzü kızarmadan yalanlarına devam etmekte bir beis görmemiştir.

Bugün de 2 milyon liralık manevi tazminat davası açtıklarını belirten Özel, şöyle devam etti:

Biz bir kere daha bu yalan ve iftiraları için haksız fiili tarihi olan 17/08/2020 tarihinde yani bugün mahkemeye gidip Müvekkil Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireyleri adına 2 milyon TL'lik manevi tazminat davası açarak yasal yollara başvurularımızı yapmış bulunuyoruz. Şuna eminiz ki daha önce de ispat edemediği gibi yine hiçbir asılsız iddiasını ispat edemeyecektir. Lakin çamur at izi kalsın taktiğine de devam edecektir. Bu bağlamda gerekli suç duyurusu başvurularını ilgili mercilere de yapmış bulunuyoruz. Şunu bir kere daha altını çizerek söylüyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yurtdışında herhangi bir parası bulunmamaktadır. Kılıçdaroğlu ısrarlı bir şekilde kendisine inanan bir kesimi yine bu yalan ve iftiraları ile yanıltarak siyasetine devam etmektedir. Bu bağlamda kamuoyuna açık yüreklilikle Kılıçdaroğlu'nun yalancı ve müfteri olduğunu bir kere daha açık açık söylüyoruz, hukuk önünde de tüm haklarımızı hızlı ve eksiksiz bir şekilde kullandık kullanmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Kılıçdaroğlu'ndan yanıt

Kılıçdaroğlu, Twitter'dan paylaştığı mesajla açılan davaya yanıt verdi.

CHP lideri, "ABD Kongresi; 'mal varlığını araştırırım' dediğinde gıkı çıkmayan Erdoğan, ben  paralarını yurda getir dediğimde 2 milyon TL’lik tazminat davası açmış" ifadesini kullanarak, "Hem davanın adresi hem de istenen para yanlış! Davayı ABD Kongresine açıp, 2 milyon TL değil 2 milyon dolar istemen gerekiyordu!" dedi.

Mahkeme daha önce CHP liderinin 359 bin lira ödemesine karar vermişti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin 21 Kasım 2017 tarihindeki grup toplantısında Erdoğan ve yakınlarının Man Adası'na para gönderdiğini söylemiş, iddialar üzerine açılan 1.5 milyon TL'lik manevi tazminat davasında, mahkeme Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 359 bin TL ödemesine karar vermişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU