İsrail, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planının ertelendiğini açıkladı

Netanyahu “İlhak planımızda herhangi bir değişiklik yoktur” açıklamasında bulundu

Fotoğraf: AA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını ertelediğini ancak planda bir değişiklik olmadığını açıkladı.

Netanyahu, anlaşmaya ilişkin Batı Kudüs’teki başbakanlık ofisinde düzenlediği basın toplantısında, BAE ile "barışa karşılık barış" esası üzerine anlaşmaya vardıklarını, bu anlaşmanın, ticaret, turizm ve havacılık alanlarını kapsadığını belirtti.

Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planına ilişkin ise Netanyahu, planın ABD ile tam koordineli bir şekilde devam edeceğine vurgu yaparak, “İlhak planımızda herhangi bir değişiklik yoktur.” dedi.

Netanyahu, ilhak planının iptal edilmediğine dikkati çekerek, “ABD Başkanı Donald Trump’ın, ilhak planını geçici olarak askıya alma talebini kabul ettim.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile atılan adımı “gerçek bir barış anlaşması" olarak niteleyen İsrail Başbakanı, başka Arap ülkelerinin de bu anlaşmaya katılacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile BAE ilişkilerini “tamamen normalleştirmeleri” için bir anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU