DSÖ’ye göre Rusya'da tescil edilen Kovid-19 aşısı ilk klinik safhada

Örgüt, Putin'in, koronavirüs aşısının tescillendiğini bildirmesinin ardından gelişmelerin takip edildiğini bildirdi. DSÖ verilerine göre Rusya’nın tescil ettiği aşı ilk klinik aşamada yer alıyor

Fotoğraf: Reuters

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Rusya'daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı çalışmalarının takip edildiğini bildirerek, virüse karşı verilen mücadelede sürecin hızlandırılmasının aşı güvenliğinden ödün vermek anlamına gelmeyeceği konusunda uyarıda bulundu.

Örgütün verilerine göre Rusya’nın tescil ettirdiğini açıkladığı aşı, ilk klinik aşamasında yer alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasarevic, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, herhangi bir ülkedeki Kovid-19 aşı adayının DSÖ tarafından onaylanması için klinikte elde edilen verilerin sıkı bir güvenlik incelemesinden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 "Pandemi, yaşamları ve ekonomileri tehdit ediyor" diyen Jasarevic, Kovid-19'a karşı "işe yaradığı bilinen" tüm halk sağlığı önlemlerinin uygulanmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Aşı çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine Jasarevic, gelecekte virüsün iletimini azaltmaya yardımcı olacak "güvenli ve etkili" tedavi ve aşılar için sürecin hızlandırılması ve bunun için yatırım yapılması gerektiğine işaret etti.

"Ancak ilerlemeyi hızlandırmak, güvenlikten ödün vermek değildir, böyle bir anlama da gelemez" ifadesini kullanan Jasarevic, sürecin hızlandırılması ve aşı geliştirilmesinde test, üretim ve lojistik çerçevenin elverişli olması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kovid-19 aşısının tescillendiğini bildirdiği Rusya'daki aşı çalışmalarını takip ettiklerini aktaran Jasarevic, "Rus sağlık yetkilileriyle yakın temas halindeyiz ve aşının olası ön yeterliliğine ilişkin görüşmeler sürüyor" ifadesini kullandı.

Rusya'nın tescil ettirdiği aşı ilk klinik safhada

DSÖ verilerine göre, Rusya’nın tescil ettirdiğini açıkladığı aşı, dünyadaki 26 aşı adayı arasında "birinci aşama klinik deneme" safhasında görülüyor.

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Putin duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Putin, ilk koronavirüs aşısını tescil ettiklerini ve aşının kızlarından birine yapıldığını duyurmuştu.

Putin tüm denemelerden ve etkililik testlerinden başarıyla geçtiğini söylediği aşının, koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık sağladığını da iddia etmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU