Diyanet'ten geri adım: Ayasofya hutbesindeki "lanet" kısmı kaldırıldı

Erbaş'ın okuduğu hutbedeki "Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri tartışma yaratmıştı

Fotoğraf: AA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya Camisi'nde okuduğu hutbenin içerisinde geçen "lanet" kısmı kaldırıldı.

Ayasofya'nın 86 yıl sonra Müslümanların ibadete açıldığı gün olan 24 Temmuz’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde bir kılıç ile birlikte minbere çıkarak bir hutbe okudu.

Hutbede şu ifadeler geçiyordu:

Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.

Lanet kısmının Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik söylendiği ifade edildi ve tepki gördü.

Erbaş, canlı yayınlanan programdaki okuduğu ifadelere yönelik eleştirilerin ardından Hürriyet gazetesine bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Uğramıştır" demedim, "Çiğnerse lanete uğrar" dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir.

Erbaş'ın bu açıklaması tartışmayı bitirmedi.

Diyanet, en son olarak hutbenin ilgili kısmını çıkardı.

Başkanlığa bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan hutbede artık "lanet" kısmı yer almıyor.

Diyanet'in resmi haber sitesinde ise Erbaş'ın Atatürk'e yönelik olarak söylediği ifade edilen sözler hala duruyor.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU