Beyaz Saray: Federal güvenlik gücünden üç kişi, göstericilerin lazerleri yüzünden muhtemelen kör oldu

ABD'nin Portland kentindeki polis şiddeti karşıtı eylemciler, Trump yönetiminin kente gönderdiği federal güvenlik gücünün varlığına şiddetle itiraz ediyor

Portland kentindeki son eylemlerde federal güvenlik gücü, eylemcilere karşı yakın mesafeden göz yaşartıcı gaz kullandı (AP)

ABD'de polis şiddeti karşıtı eylemlerin sürdüğü Oregon eyaletine bağlı Portland'da kente gönderilen federal güvenlik güçlerinden üçünün gözlerine lazer tutulması sonucu kalıcı şekilde kör olabileceği açıklandı.

Cuma günkü basın brifinginde açıklamayı yapan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Kayleigh McEnany "Bir federal görevli yerleştirilen çivilerle yaralanırken bir diğeri havalı silahla vuruldu ve kemiğe kadar inen bir yara oluştu.Trajik şekilde üç federal görevli de eylemcilerin doğrudan gözlerine lazer tutuması sonucu büyük ihtimalle kalıcı şekilde kör oldu" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada "Trump yönetimi bir kenarda durup sokaklarımızda anarşiye izin vermeyecek" denirken, Fox News 5 federal görevlinin tamamının, federal mahkeme çevresinde pazartesi günü polisle binden fazla eylemci arasında yaşanan çatışmada yaralandığını aktardı.

Federal Koruma Hizmeti Direktör Yardımcısı Richard Cline da salı günkü açıklamasında eylemcilerin binaya zarar verdiğini ve trafiği engellediklerini belirtmiş, "Çıkarılan yangınlara yanıt veren görevlilere cam şişe atılıp lazer tutuldu. Bu lazer saldırısı nedeniyle gözleri bir daha göremeyebilir" dedi. 

ABD'nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren siyahi Amerikalı George Floyd için birçok kentte protestolar düzenlenmişti. Ülke geneline yayılan protestoların kontrol altına alınması için ABD Başkanı Donald Trump yönetimi bazı şehirlere federal güvenlik güçlerini göndermişti.

Trump, Adalet Bakanlığı bünyesindeki federal kolluk kuvveti Marshals Hizmeti, ABD Gümrük ve Sınır Koruma ile Federal Koruma Hizmetinden görevlilerin kentteki federal binaları korumak için gönderildiğini söylese de eylemciler ve yerel yetkililer bu adımın durumu sadece daha da kötüleştirdiğini savunuyor.

Eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi

Portland'da eyalet mahkemesinin söz konusu kararı protesto edildi. Sabah saatlerinde binlerce eylemci "Siyahilerin Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter), federaller evine dön" sloganları attı.

Eylemlere katılımın en yüksek olduğu noktada en az 3 bin kişinin sokaklarda olduğu açıklandı.

Akşam saatlerinde ise bazı protestocular, federal mahkeme binası çevresinde toplanarak binanın etrafındaki çitleri salladı ve binaya havai fişek attı. Bunun üzerine federal güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

20200724_2_43603669_56961760-min.jpg

Kentte göstericilerle federal güvenlik güçleri arasında gerginlik sürüyor (AA)​​​​​

ABD Adalet Bakanlığı Bağımsız Denetleme Kurumunun, federal güvenlik güçlerinin Portland ve başkent Washington DC'deki güç kullanımı konusunda soruşturma kararı aldığı bildirilmişti.

Oregon Eyalet Mahkemesi Hakimi Michael Mosman, Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum'un, federal hükümete karşı "protestocuları kanunsuzca gözaltına aldığı" suçlamasıyla geçen hafta açtığı davaya ilişkin kararını açıkladı. 

Protestocular adına dava açılması için yeterli kanıt olmadığına işaret edilen kararda, federal güvenlik güçlerinin protestocuları gözaltına almasının sonlandırılmasına ilişkin talebin reddedildiği belirtildi.

Rosenblum, karar üzerine yaptığı açıklamada, "Hakim Mosman'a saygı duyduğumu belirterek şunu sormak isterim: Eğer Oregon'un, Oregonlulara saygısızca davranan federal güvenlik güçlerinin bu yasa dışı yürütmesini önleyecek kanıtı yoksa kimin olacak? değerlendirmesinde bulundu.

Rosenblum, dava dilekçesinde, İç Güvenlik Bakanlığı federal görevlilerin Portland'da daha fazla kişiyi gözaltına almasını durdurmak için men kararı talebinde bulunmuştu.

Portland'da bu hafta federal güvenlik güçleri 28 kişiyi gözaltına aldı. Polise saldırma, kundakçılık ve mülkiyete zarar vermeyle suçlanan eylemciler çıkarıldıkları mahkemenin ardından serbest bırakıldı.

Federal Güvenlik güçlerinin yetkilieri kısıtlanmıştı

Oregon eyaleti Bölge Mahkemesi, federal güvenlik güçlerinin, Portland'da gazetecileri ve insan hakları örgütü gözlemcilerini tutuklamasını ve güç kullanmasını ise kısıtlamıştı.

Karar, kentteki protestolara destek veren Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler'in da federal güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalesine maruz kalmasının ardından gelmişti.

 

Independent Türkçe, AA, New York Post, CNN

DAHA FAZLA HABER OKU