Arjantin'de bir aydan fazla denizde olan balıkçılarda Kovid-19 çıktı: Virüsün ne zaman bulaştığını belirlemek için test yapılacak

Denize açılmadan önce Kovid-19 testi yaptıran ve akabinde 14 gün karantinada kalan balıkçıların 35 gündür kimseyle temas etmedikleri belirtildi

Fotoğraf: AFP

Arjantin'de 35 gündür açık denizde bulunan ve denize açılmadan önce 14 gün karantinada kaldıkları belirtilen balıkçılarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi.

Arjantin resmi haber ajansı TELAM'da çıkan habere göre, ülkenin kuzeyindeki Tierra del Fuego eyaletine bağlı Ushuaia şehrinde demirli Etchizen Maru isimli balıkçı teknesinde 35 gün denizde avlanıp karaya dönen balıkçılar arasında Kovid-19 testi pozitif çıkanların sayısı 64'e yükseldi.

Denize açılmak üzere Tierra del Fuego'ya hava yoluyla gitmeden önce Buenos Aires'te Kovid-19 testi yaptırıp negatif sonuç alan ve bu eyalete vardıklarında 14 gün karantinada kalan balıkçılarda, hiçbir limana uğramadan geri dönmelerine karşın Kovid-19'a rastlandı.

Virüs çıkan mürettebattan belirtileri hafif olanlar teknede karantina altına alınırken, 3 kişi de hastaneye sevk edildi.

Test yapılacak

Tierra del Fuego Sağlık Bakanlığı, virüsün balıkçılara ne zaman bulaştığını belirlemek için test yapılacağını açıkladı.

Cumartesi Ushuaia Limanı'na demir atan teknede 7 kişide Kovid-19 tespit edilmişti.

Arjantin'de koronavirüs nedeniyle 1903 kişi hayatını kaybetti.

103 bin 265 kişi enfekte oldu.

Ülkede 20 Mart'ta ilan edilen ve izin verilenler hariç halkın yalnızca temel ihtiyaçları için evden çıkmasına müsaade edilen karantina uygulaması, virüsün toplum içinde yayılmadığı yerlerde kaldırılmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU