Bakan Ersoy’dan Ayasofya açıklaması: Düzenlemeler için uzman bir ekip oluşturuldu

Bakan Ersoy ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya Camisi'nde incelemelerde bulundu. Erbaş camiye 2 imam ve 4 müezzin ataması gerçekleşeceğini kaydetti

Fotoğraf: AA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Ayasofya Camii'nde incelmelerde bulundu.

Ayasofya Camii'nde 1 saati aşkın süren incelemelerin ardından Ersoy ve Erbaş, basın mensuplarına açıklama yaptı.

İçerideki düzenlemelerle ilgili uzman ekip oluşturulduğunu aktaran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunlar kaydetti:

Restoratörlerden, mimarlardan, Diyanet İşleri Başkanlığı ekibinden ve tarihçilerden oluşan ekiple durum değerlendirmesi yaptık. Yapılması uygun olan düzenlemelerden. UNESCO’dan da temsilci vardı. İnşallah 24 Temmuz’a Cuma namazına hazır hale getireceğiz.

“Ezanı en güzel şekilde okuyacak müezzinlerimiz olacak”

Ayasofya Camisi’nde görevlendirilecek din görevlilerine ilişkin bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş şunları kaydetti:

İmamlar ve müezzinler konusunda titiz davranarak her yönüyle cemaatimizi doyuracak ezanıyla milletimizin kalplerinin yumuşatacak görevliler tespit ediyoruz. Onların da atamalarını gerçekleştireceğiz. 5 vakit namaza açılacak 24 Temmuz itibariyle. 2 imam, 4 müezzin olarak planlıyoruz. Öncelikle hoca olacaklar imamlarımız. Hem kıraat itibariyle hem hitabet hem de ilmi birikimleri itibariyle milletimizin bu ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacaklar. Müezzinlerimiz de ezanı en güzel şekilde okuyacak müezzinlerimizden olacak" ifadelerini kullandı.

Erbaş, içerideki fresklere ilişkin sorulan bir soru üzerine ise, “Din İşleri Yüksek Kurulu ekibimiz gerekli çalışmayı yaptı. Onun da incelemesini yaptık. 24 Temmuz'dan sonra milletimiz onu görecek” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU