Fed: Ekonomik toparlanmanın önündeki yol oldukça belirsiz

Salgının ekonomik etkileri üzerine açıklamalarda bulunan Fed Başkan Yardımcısı Quarles, “Finansal sistemin daha fazla zorlukla karşılaşacağını biliyoruz” dedi

Fotoğraf: Reuters

ABD Merkez Bankasının (Fed) Başkan Yardımcısı Randal Quarles, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Exchequer Club tarafından video konferansla düzenlenen toplantıda konuşan Quarles, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin, finansal sistemin 2008'deki küresel finansal krizden bu yana karşılaştığı en büyük testi yansıttığını vurguladı.

Quarles, küresel finansal krizden farklı olarak bu şokun finansal sistemin dışından kaynaklandığını da ekledi.

"Finansal sistem daha fazla zorlukla karşılaşacak"

Merkez bankaları ve hükümetlerin Kovid-19 krizinin neden olduğu likidite şokuna hızlı ve kararlı politika yanıtları verdiğini hatırlatan Quarles, bu müdahalelerin finansal piyasalarda hızlı iyileşmeler sağladığını kaydetti. 

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan krizin henüz bitmediğini ve birçok hane halkı ile işletmenin hala baskı altında olduğunu vurgulayan Randal Quarles, "Bazı göstergeler ekonomik faaliyette bir toparlanma olduğunu gösterse de toparlanmanın önündeki yol oldukça belirsiz." değerlendirmesinde bulundu.

Quarles, bankaların mevcut krize küresel finansal krizden çok daha güçlü bir pozisyonda girdiğine de işaret ederek, şunları kaydetti: 

Finansal sistemin daha fazla zorlukla karşılaşacağını biliyoruz. Kurumsal sektör krize yüksek seviyelerdeki borçla girdi ve kriz sırasında daha fazla borçlandı. Birçok hane halkı umutsuz istihdam beklentileriyle karşı karşıya. Bir sonraki aşama, talebin düşmesi ve bazı borçluların borçlarını ödeyememesi nedeniyle kaçınılmaz olarak batık krediler ve ihtiyatlardaki artışı içerecek.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) Atlanta Şubesi Başkanı Raphael Bostic de katıldığı bir video konferansta, Kovid-19 vakalarındaki artışın iş dünyasını yeniden endişelendirdiğini ifade etti. 

Bostic, Kovid-19 salgını yüzünden yaşanan krizin neden olduğu bu durumun planlanandan daha uzun sürebileceğini bildirdi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU