Hafter milisleri Sirte'ye girince kentteki Türkler tek tek kaçırıldı; 6 Türk'ten 6 aydır haber yok

Ailelerinin geçimini sağlamak için Libya’ya çalışmaya giden 6 Türk geçen şubatta Sirte’de kaçırıldı. Aileleri o günden bu yana yakınlarından haber alamıyor

Doğan Kıssa, Halil Gözel, İlker Sağlık, Vahit Kiraz, Yusuf Gürün ve Nurettin Çalık. Bunlar, hayatlarını kazanmak için gittikleri Libya’da aylardır kendilerinden haber alamayan Türklerin isimleri.

Bu yılın başlarında, Halife Hafter'e bağlı milislerin sahil şehri Sirte’yi ele geçirmesinden kısa bir süre sonra yine Hafter güçleri tarafından alıkonuldular.

Türkiye'deki aileleri tedirgin. Şiddetli bir savaşın hüküm sürdüğü ülkedeki yakınlarından bir soluk arıyorlar. 

"En son 4 Şubat'ta konuştuk, 6 Şubat'tan bu yana haber alamıyoruz"

Halil Gözel'in damadı Yakup Demir, kayınpederinin 2019'da da Libya'ya gittiğini kriz derinleşince Türkiye'ye döndüğünü ama sonra çalışmak amacıyla tekrar Libya'ya gittiğini anlatıyor: "İlker Sağlık ile Sirte'de tatlı dükkanı açmışlardı. O zaman Sirte şehri Ulusal Mutabakat Hükümeti kontrolündeydi."

Kayınpederiyle en son 4 Şubat’ta konuştuklarını anlatan Demir, "Aşiretler kenti Hafter'e teslim ettikten sonra babamdan haber alamadık" dedi.

Hafter Sirte'ye girince Türkler tespit edildi, 4'ü aynı sokaktan kaçırıldı

Yerel kaynaklar, Hafter tarafından ele geçirilen kentlerde çalışan Türklerin tek tek tespit edilerek tutuklandığını anlatıyor. 

Gözenin dışında iş ortağı İlker Sağlık ile Vahit Kısa ve Nurettin Çalık da aynı gün aynı sokaktan milisler tarafından kaçırıldı.

Haberi Libya'dan kaçmayı başaran bir Türk verdi

Tüm bu yaşananlar ise kaçırılan Türkerin ailelerine Libya'dan sağ-salim kaçmayı başaran bir Türk tarafından söylendi.

Ailelerin başvurusu sonrası Misrata’daki Türkiye Konsolosluğu, söz konusu Türklerin kaçırıldığını teyit etti.

Demir, "Devletten, Libya'da kaçırılan yakınlarımıza sahip çıkmasını bekliyoruz. 6 aydır hiçbir haber alamadık. İlk günlerde konsolosluk yetkilileri bizi arıyordu ancak zamanla bu da kesildi. Resmi makamlardan da bilgilendirme yapılmadı" diye konuştu. 
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU