Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu 361 kişiyi UYAP'tan sorgulayan katibe dava açıldı

8,5 yıla kadar hapsi istenen katip Turan Mete, kendisini "Maddi durumum yoktu. Yardım istemek için ulaşmaya çalıştım" sözleriyle savundu

Görsel: uyap.org.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi ile birlikte Kemal Kılıçdaroğlu, Fatih Terim, Beren Saat ve birçok ünlünün kimlik bilgilerini edinip UYAP’a girerek bilgi toplayan Diyarbakır Adliyesi kâtibi Turan Mete’ye dava açıldı.

“Gizliliğin İhlali, Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek” suçlarından yargılanacak olan Mete, 8.5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

Ayrıca, İddianamede sanığın bazı ünlülerden para da istediği belirtildi.

Dava dosyasına göre Turan Mete’nin, Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve ailesi, Kılıçdaroğlu, spor dünyasının ünlü isimlerinden Fatih Terim, Cenk Tosun, Emre Belezoğlu, Rıdvan Dilmen, sanat dünyasından Beyazıt Öztürk, Beren Saat, Kenan Doğlu, Türkan Şoray, Meltem Cumbul, Mehmet Ali Erbil, iş insanları Dilek Sabancı, Ferit Şahenk, Ali Ağaoğlu, Ali Koç’un da aralarında bulunduğu 361 kişiyi, UYAP sistemi üzerinden sorguladığı belirtildi. 

Daha önce bir yıl tutuklu kalıp bırakılan Turan Mete hakkında “Gizliliğin İhlali, Kişisel Verileri, Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek” suçlarından dava açıldı. 

Bazı operasyonlar öncesinde şüphelilere bilgi vermiş

İddianamede, Mete’nin bilgisayarından yakınlarını sorgulayan, kâtip Savaş K. ile adliye çaycısı Beraat Ç. de şüpheli olarak yer aldı. Katibin, Diyarbakır Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı M.M. adını kullanarak Facebook profili oluşturduğu da belirtildi. Turan Mete’nin yapılacak bazı operasyonlar öncesinde bazı şüphelilere bilgi verdiği de anlatıldı.

"Amacım maddi yardım talep etmekti"

Şüpheli Turan Mete, Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Bilal Erdoğan ile ilgili olarak yaptığı sorgulamalara ilişkin “T.C. kimlik numarası ile GSM operatörlerinden entegrasyon ile sorgulamasını ben yaptım. UYAP bilgilerini ben görüntüledim” dedi. Kâtip, diğer sorgulamalara ilişkin “Bu işlemleri yaparken amacım kendilerinden maddi yardım talep etmek idi. Ben bu kişilerin bilgilerini 3. kişilere aktarmadım. Maddi durumum kötü olduğu için amacım sadece para bulmaktı” savunmasını yaptı. 

Milli Piyango talihlisini de sorgulamış

Milli Piyango talihlisi Sedat Öztürk ve eşiyle ilgili sorgulamalar da yaptığını itiraf eden Turan Mete, “Sedat Öztürk’e büyük ikramiye çıktığını sosyal medyadan görmüştüm yardım talep etmek için ulaşmaya çalıştım” dedi.

 

 

Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU