Kaliforniya'da ağaçta asılı bulunan siyahinin kardeşi polis tarafından öldürüldü

Polisin öldürdüğü Terron Boone'un kardeşi Robert Fuller geçen hafta Los Angeles'taki bir ağaca asılı halde bulunmuştu

Fuller'ın ölümü sonrası eylemciler ,Palmdale Şerif Demartmanlığı önünde bağımsız soruşturma taleplerini dile getirmişti  (AFP)

ABD'nin Los Angeles şehrinde geçen hafta bir ağaçta asılı halde bulunan 24 yaşındaki siyahi Amerikalı Robert Fuller'ın üvey kardeşi, polis tarafından vurularak öldürüldü.

Fuller'ın ölümünü de soruşturmakla görevli olan Los Angeles Şerif Departmanı'ndan yapılan açıklamaya göre, olay çarşamba akşamı Los Angeles'ın Rosamond bölgesinde yaşandı.

Polis, şerif yardımcılarının vurup öldürdüğü kişinin kimliğini açıklamadı ancak Fuller ailesini temsil eden avukat Jamon Hicks, öldürülen kişinin Robert Fuller'ın üvey kardeşi Terron Boone olduğunu duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şerif Departmanı'ndan yapılan açıklamaya göre detektifler " kaçırma, ev içi şiddet ve ölümcül silah bulundurma" şüphesiyle bir kişiyi arıyordu. Açıklamada polisin, tarife uyan bir şüphelinin içinde bulunduğu aracı durdurmak istediği, araçtan çıkan kişinin polise ateş açtığı iddia edildi.

Çatışma sırasında bir kadın yaralandı

Çatılma sırasında araçtaki bir kadının göğsünden yaralandığı, araçta bulunan 7 yaşındaki kız çocuğununsa yara almadan kurtulduğu da belirtildi. Yetkililer hastaneye kaldırılan kadının sağlık durumunun ciddi olmadığını belirtti.

Fuller'ın üvey kardeşi Boone'un ailesi konuyla ilgili şu anda açıklama yapmadı ve mahremiyetlerine saygı gösterilmesini istedi.

Los Angeles kenti adli tabipliği geçen hafta cansız bedeni bir ağaçta bulunan Fuller'a kapsamlı otopsi henüz yapılmadan intihar ettiği yönünde teşhis koymuştu.

Ancak kapsamlı otopsi yapılması ve şeffaf soruşturma yönünde toplumdan gelen tepkiler üzerine karardan geri adım atılmıştı.

880037280_414883184.jpg
Robert Fuller (AP)

Geçen haftasonu olaya dikkat çeken yüzlerce işi protesto gösterisi düzenlemiş ve "Fuller için adalet" talep etmişti.

Yetkililer Fuller'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı derinleştirme sözü vermiş, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Kaliforniya başsavcılığı soruşturmayı takip edeceklerini açıklamıştı.

25 Mayıs'ta Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmiş ve ülke genelinde Floyd için büyük protesto gösterileri düzenlenmişti.

 

Independent Türkçe, Guardian, NPR

DAHA FAZLA HABER OKU