Sabancı ve Skoda, TEMSA’yı satın almak için resmi başvuru yaptı

2019'un ortasında İsviçreli bir şirkete satılan, aynı yılın sonunda konkordato ilan eden TEMSA'nın Sabancı ve Skoda tarafından saatın alınmasında ikinci aşama gerçekleşti. Şubatta iyi niyet mektubu imzalayan şirketler, resmi başvuruyu da tamamladı

Fotoğraf: www.temsa.com

52 yıldır otobüs ve midibüs segmentinde üretim yapan TEMSA’yı satın almak için şubat ayında bir iyi niyet mektubu imzalayan Sabancı Holding ve Çekya merkezli ortağı Skoda Transportaion, resmi başvuruda da bulundu.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Rekabet Kurumu'na başvuran Sabancı ve Skoda, başvuru sonrası onay alırsa, Temsa'nın yeni sahibi olacak.

Rekabet Kurumu'na yapılan başvuru metninde devralmayı, Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin sermayesini temsil eden payların tamamını ve ortak kontrolünü, Sabancı Grubu'na bağlı ExSa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. ile Skoda Transportation'u yöneten PPF Beer Topholdco B.V. şirketleri gerçekleştirecek.

2018’i 1 milyar liranın üzerinde ciroyla kapatan TEMSA, Mayıs 2019’da True Value Capital Partners'a satılmıştı.

11 Aralık 2019’da üretimini 12 gün kadar durdurma kararı alan Temsa, 13 Aralık’ta resmi bir açıklama yapmış, vadesi henüz dolmamış kredilerin ödemesini erkene çeken bankalardan anlayış beklediklerini belirtmişti.

Şirketten yapılan açıklamada “Bu sorunlarımız çözülür çözülmez, ihtiyaç halinde sermaye artışı ile de şirketimizin mali yapısı güçlendirilerek, markamızın ve çalışanlarımızın da gücüyle ülkemizin istihdam, üretim ve ihracatına daha da büyük bir ivme ile katkıda bulunmaya devam edeceğiz” denilmişti.

25 Aralık’ta ise şirket geçici konkordato ilan etmiş ve “Şirketimiz yurt dışında büyük başarılara imza atılan bir dönemde gerçekleşen bu beklenmeyen hacizler neticesinde üretimi durdurmak mecburiyetinde kalmıştır. Bunun sonucunda yurt içinde ve yurt dışında alınan siparişleri ve taahhütleri yerine getirememe noktasına gelinmiştir. Elli yılda büyük emeklerle kurulan küresel bir Türk markasının, yeniden oluşturulmasının büyük emek ve zaman alacak güven kaybına uğraması kaçınılmazdır” açıklamasını yapmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2020’nin başında “TEMSA hakkında kısa sürede güzel haber alacaksınız” demesinin ardından Sabancı Holding ve Skoda, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptıkları açıklamada TEMSA’yı yüzde 50-yüzde 50 hisseyle satın almak için iyi niyet mektubu imzalandığını duyurmuştu.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU