Trudeau: Kanada’nın tüm kurumlarında sistematik ırkçılık sorunu yaşanıyor

Kanada Başbakanı Trudeau, “İtiraf etmek ve tanımlamak zor olsa da Kanada'nın ulusal polis gücü de dahil olmak üzere tüm kurumlarımızda sistematik bir ırkçılık var ve bu durum, ülke çapında bir sorun” dedi

Trudeau: Kanada’nın tüm kurumlarında sistematik ırkçılık sorunu yaşanıyor / Fotoğraf: Reuters

ABD’de George Floyd’un ölümüyle gündeme gelen ırkçılık olayları, Kanada’da geniş yankı bulmasıyla birlikte sıcaklığını koruyor. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, konuyla ilgili, “Geçmiş kuşaklar boyunca inşa ettiğimiz sistemlerin, yerli kökenleri olan insanlara, her zaman adil bir şekilde muamele etmediğinin farkındayız. İtiraf etmek ve tanımlamak zor olsa da Kanada'nın ulusal polis gücü de dahil olmak üzere tüm kurumlarımızda sistematik bir ırkçılık var ve bu durum, ülke çapında bir sorun” ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Irkçılık bu ülkede azaltılmalı”

Trudeau, yaptığı açıklamada önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan polis reformunu takip etme söylemlerinin yanı sıra, polis kuvvetlerine hala güvendiğini söyledi.

Irkçılığın ülkede azaltılması gerektiğini belirten Trudeau,, “Ulusal polis gücümüze, getirmeye başladığı değişikliklerin ve önümüzdeki aylarda birlikte yaptığımız çalışmanın bu savaşta büyük bir fark oluşturacağını biliyorum, ırkçılık bu ülkede azaltılmalı” diye konuştu.

Başbakan Trudeau, Kanadalıların geriye dönüp bu örgütleri yükselten yapı taşları üzerinde düşünmelerini, ırkçı bir temel üzerine inşa edilip edilmediklerini incelemelerini istedi.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU