Fransa'da hidroksiklorokin ilacının kullanımı durduruldu

Sıtmaya karşı kullanılan ilaç, Türkiye’nin de bulunduğu bir grup ülke tarafından Kovid-19 tedavisinde hastalara veriliyor

Fotoğraf: AA

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde başvurulan hidroksiklorokinin kullanımı durduruldu. 

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Kovid-19 tedavisinde hidroksiklorokinin kullanımına izin veren bir önceki kararname iptal edildi.  Buna göre, ülkede Halk Sağlık Yüksek Konseyinin önerisi üzerine hidroksiklorokinin kullanımı durduruldu.

Fransa'da 27 Mart'tan itibaren hidroksiklorokinin hastanede doktorların kontrolü altında kullanımına izin verilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

DSÖ de denemeleri askıya almıştı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Kovid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan hidroksiklorokin isimli ilacın denemelerinin "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici askıya alındığını bildirmişti. Dünya Sağlık Örgütü testleri durdurma kararını, 22 Mayıs’ta The Lancet dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye dayandırmıştı.

Sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerde koronavirüs kaynaklı Kovid-19'un tedavisinde de kullanılıyor.

Fransa’da son durum

Kovid-19 salgınında zirve noktasına 9 Nisan'da ulaşan Fransa'da koronavirüs vaka sayısı 182 bin. Ülkede ölümlerde 28 bini geçti.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU