Koronavirüsü öldürdüğü iddia edilen elektrikli yüz maskesi geliştirildi

İsrailli araştırmacılar karbon fiber tabaka barındıran yeni bir maske geliştirdi

ABD'li araştırmacılar da daha önce N95 maskelerinin kızılötesi ışınlarla temizlenmesine yönelik teknikler kullanmaya başlamıştı (Technion Basın Ofisi)

İsrailli araştırmacılar, şarj aletinin sağladığı elektriği kullanarak kendini temizleyebilen yüz maskesi prototipi geliştirdi.

FR24 News'un haberine göre, Technion Teknoloji Enstitüsü’nün malzeme bilimi ve mühendislik fakültesinden araştırmacıların geliştirdiği maske, karbon fiber bir iç katman barındırıyor. Maskenin bu katmanda toplanan koronavirüsler gibi patojenleri imha edebildiği aktarıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Karbon fiber tabakanın, yaygın bir akıllı telefon şarj aletiyle sağlanabilen elektrik akımını kullanarak ısındığı ifade edildi.

Araştırmacıların cihaz için ABD’de patent başvurusunda bulunduğu ve maskenin ticari olarak yaklaşık 1 dolara satılmasını umduğu aktarıldı.

Standard maskelerin bir kez kullanılacak şekilde, yıprandığında ya da ıslandığında atılacak şekilde tasarlandığı ifade edildi.

Yeniden kullanılabilir türde maskelerin geliştirilmesinin, pandemi boyunca tek kullanımlık maskelerin kullanılmasının artmasıyla oluşabilecek çevresel kirliliği de azaltabileceği belirtildi.

Kendi kendini temizleyen maskenin prototipi, başka bir İsrailli araştırmacının uzaktan kumandalı bir ağız içeren ayrı bir yüz maskesi geliştirmesinin ardından geldi. Bahsi geçen maskenin insanların maskelerini çıkarmadan da restoranlarda yeme ve içmeye devam etmesini sağlayacak şekilde tasarlandığı ifade edildi. 

 

Independent Türkçe, FR24 News

DAHA FAZLA HABER OKU