Tunceli’de nesli tükenme tehlikesi altında bulunan porsuklar görüntülendi

Tunceli’de nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından kırmızı listede yer alan porsuklar görüntülendi

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan siyah beyaz renkli porsuklar, yaban hayatı fotoğrafçısı Hasan Çetin tarafından görüntülendi.

Munzur Dağları arasında yer alan bin 500 rakımlı Ovacık ilçesi, doğal güzelliklerinin yanı sıra yaban hayatıyla da dikkati çekiyor.

İlçedeki Mercan Vadisi'nde gezintiye çıkan yaban hayatı fotoğrafçısı Hasan Çetin, çevreyi izlerken Dünya Koruma Birliğinin (IUCN) Kırmızı Listesi'nde bulunan koruma altındaki siyah beyaz renkli porsuklara rastladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Bölge yaban hayatı açısından zengin bir yer” 

Hayvanlara birkaç metre yaklaşan Çetin, yan yana gezinen 2 porsuğun hem videosunu hem de fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Çetin, yaptığı açıklamada, Ovacık'ın yaban hayvanları varlığı açısından son derece zengin ilçe olduğunu söyledi.

Yıllardır yaban hayatı fotoğrafçılığıyla ilgilendiğini belirten Çetin, porsukları nasıl görüntülediğini şöyle anlattı:

Mercan Vadisi'ne gezmeye gitmiştim. Aracım ile hareket halindeyken otların arasında siyah beyaz renkli değişik bir hayvanın hareket ettiğini gördüm. Hemen durdum ve arabamdan fotoğraf makinemi çıkardım. Hayvanlar birsüre sonra otların arasından açık bir alana çıktı. Onlara iyice yaklaştığımda porsuk olduklarını fark ettim. İki taneydiler ve birbirlerinden hiç ayrılmıyorlardı. Ben de onları ürkütmeden hem fotoğraflarını hem de videolarını çektim.

“Doğanın korunması için herkes üzerine düşeni yapmalı”

Ovacık'ta bu tür porsukların ilk defa gördüğünü belirten Çetin, bölgenin hem doğal güzellikleri hem de yaban hayatı açısından oldukça zengin bir yer olduğunu aktardı. 

Çetin, “Burada çeşitli endemik bitki türleri var ve boz ayı, yaban keçisi, keklik, kurt, vaşak, tilki, gelincik ve su samuruna doğal ortamında rastlanılıyor. Bu yüzden doğanın ve canlıların korunması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Porsukların görüntülenmesinin zor olduğunu dikkati çeken Çetin, bu hayvanların geceleri yuvalarından çıkıp yiyecek aradığını sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU